| AdrianDinamo a întrebat:

am si eu o curiozitate.Cu ce se ocupa un arhivist? Ma gandesc sa dau la Academia de Politie la arhivistica dar nu prea gasesc pe net detalii despre acest domeniu. As vrea sa stiu cam cu ce se ocupa un arhivist, si cam ce salariu primesti dupa absolvirea Academiei. FUNDA

Răspuns Câştigător
| muciman a răspuns:

Un arhivist este un salariat care se ocupa cu gestionarea,evidenta,inventarierea,solutionarea, pastrarea documentelor, operatiuni privind prelucrarea arhivei gestionate, elaborarea instrumentelor de evidenta, de informare si cercetare conform procedurilor de lucru interne ale societatii
dacă la Arhive cineva vrea să se angajeze, nu contează dacă el a urmat în viața lui vreun curs de arhivistică; important e „ce a terminat" (filologie, drept, arhivistică, uneori teologie sau economie), învață o lege despre arhive, una despre funcționar public, dă un examen din istorie, și e angajat. Restul — „va fi pregătit intern".

De când sunt eu în Arhive așa am apucat, iar „cursurile de inițiere" au fost o permanență, până de curând (recunosc, nu știu cum e în ultimii ani cu aceste cursuri, dacă se mai fac!). Ca să fiu corect, nu e apanajul Arhivelor, căci și prin Minister am intalnit „angajați din sursă externă", care, după ce ocupă diverse funcții în Aparatul Central, participă la… „cursuri de inițiere" în meserie…