| ciprianlica21 a întrebat:

am si eu o dilema sunt clasa a11a si as vrea dupa ce termin liceul sa dau la o facultate sa devin ofiter de politie. unde ar trebui sa merg, cum se face admiterea? si inca ceva... cine castiga mai mult un oftier sau un agent de politie? dau funda la cel mai bun raspuns

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa mergi la Inspectoratul Judetean de Politie din judetul tau, acolo se face recrutarea. Admiterea este pe baza de examen, poti vedea pe site-ul oficial al Academiei de Politie Alexandru Ioan Cuza Bucuresti, la Admiterea 2012. Ofiterul de politie castiga mai bine, avand grad si functie mai inalte decat un agent. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa faci academia de politie ca sa devii ofiter, facultatea de politie, pentru ca in cadrul academiei mai au si facultatea de pompieri si cea de arhivistica http://www.academiadepolitie.ro/#.

agentii sunt grad inferior, subofiteri sum se numeau pe vremuri, deci au salariu mai mic. ceva informatii in plus mai gasesti si aici http://www.politiaalba.ro/index.php?cid=pagina-36-180&rid=categorie