| gamedoronnot a întrebat:

am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta: am 16 ani sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: mate-info, si problema mea ar fi asta: sunt "pasionat" de gaming, si m-am hotarat sa invat limbajele de programare / engineuri / AI pentru a ma putea lansa in viitorul apropiat in gaming, da stiu am mult de munca, da problema ar fi ca: eu nu prea sunt un as la scoala..adica am la matematica medii de 6.7 la fizica 7, 8 si nu sunt asa de as si mi-am propus sa schimb ceva si sa lucrez intens pentru bacalaureat si pentru programare doar face legatura matematica cu programare, eu stiu ceva programare in C++ / C dar am o dilema: daca muncesc si imi dau toata silinta in urmatori 4-6 ani ( + facultatea ) as putea deveni developer/programator de jocuri, eu am o dragoste sa zic asa pentru jocuri / creearea lor / mecanica / animatia / artu si nu stiu mie imi este foarte frica ca va veni o vreme cand voi intra intr-un mediu de programare care necesita foarte multa munca si poate nu fac fata..si muncesc atata pentru ce? ...ma puteti ajuta cu niste sfaturi ce sa fac..cum sa fac? dau funda cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| OnUrBjD a răspuns:

Cum este si normal sa se spuna, daca doresti cu adevarat sa faci ceva, vei reusi. Chestia este doar sa afli tu pentru tine ce inseamna sa doresti cu adevarat. Trebuie sa faci diferenta intre a fi pasionat de gaming in sensul de a a sta toata ziua la pc si sa butonezi la counter-strike, ca multe milioane de persoane in ziua de azi, si gaming in adevaratul sens al cuvantului. Imi este insa greu sa cred ca tu la varsta de 16 ani sti cu adevarat ce inseamna sa creezi un joc si sa lucrezi la el, pentru ca daca ai sti nu te-ai afla aici intreband asa ceva. Apoi nu vreau sa-ti tai aripile si vreau sa ramai increzator si sa incerci sa te mai gandesti nu odata, ci de 10 ori sau chiar 100 inainte sa faci asta. Nu ajungi cu chiar atata de multa usurinta acolo unde doresti tu, pentru ca ai nevoie de anumite cunostinte. Prin cunostinte ma refer matematica si fizica in primul rand care sunt notiunile de baza intr-o astfel de cariera. Personal cred ca trebuie sa afli pana atunci cand vei gata clasa a 12a care sunt abilitatiile tale in aceste materii, daca inca nu ti-ai dat seama. O asemenea cariera nu cred ca cere neaparat o minte sclipitoare, ci pasiune in matematica si fizica si sa descurci destul de bine. Notele tale la aceste materii nu ca ar fi foarte rele sau foarte bune, dar mie nu-mi par a fi note care sa te favorizeze, dar tu stii mai bine daca iti place sau nu.

Nu vreau deloc sa te descurajez si vad ca ti-ai dat si tu seama ca este ceva destul de periculos unde te bagi. Ti-as spune cu drag sa te arunci pe ceea ce iti place, dar cred ca mai bine iti spun sa ai grija si ia in calcul si altceva. Cauta si altceva care sa te pasioneze, ceva care sa se potriveasca bine de tot si sa-ti placa, ai timp in 2 ani de zile. Poti sa ramai in minte cu ceea ce-ti doresti sa faci si o poti pune pe primul loc pana in ultimul an, dar mai cauta ceva pe care sa te bazezi in cazul in care pana atunci iti vei da tu singur seama ca este prea greu pentru tine. Toata lumea care se gandeste la viitor nu are doar cu o carte in mana ci mai multe, iar atunci cand are de luat o decizie, o joaca pe cea care cel mai bine se potriveste lui. In situatia asta am fost pus si eu cu cativa ani in urma, gasisem pasiuni in multe, si desi in primii ani avusesem o pasiune in ceva, in ultimul an am ales altceva care nu are nicio legatura cu ce mi-am dorit initial

Cu asta vreau sa te sfatuiesc si pe tine, ai rabdare si cauta cat mai multe iesiri si ia o decizie atunci in ultimul an. Pana atunci dati silinta in toate si invata, ai doar de castigat.

Nu te grabi, este pentru binele tau.
Cu timp si rabdare faci multe in viata, si cel mai important este ca le faci cum trebuie.

1 răspuns:
| hmmmm96 a răspuns:

Hey nu pot sa iti dau sfaturi, iti pot spune doar : sa crezi in fortele propriii mereu si sa nu renunti inainte de a incerca! Daca nu merge nu merge simplu, avand facultatea de info nu ai cum sa muncesti degeaba, asta e sigur, si daca nu merge treaba cu jocurile poti incerca si altceva, facand informatica ai multe optiuni.Bafta!