| Mimo2 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa devii developer?
E chiar atat de importanta matematica pentru a lucra cu limbajele de programare?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, matematica este singrul limbaj care se foloseste in programare.
Practic, fara matematica nu se poate face programare!

| ALGator a răspuns (pentru Violleta2022):

Parca limbajele erau Java, C, C++, Pascal, SQL, Assembler si inca vreo 10. Exista undeva si un MathXL printre ele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa faci ca sa devii developeri decat sa inveti programare.

Si da matematica este foarte importanta. In primul rand iti formeaza o gandire care te ajuta foarte mult in ceea ce inseamna programare si algoritmica. In al doilea rand sunt destule ramuri ale programarii care necesita matematica serioasa. Una din ele e cea legata de prelucrare grafica si dezvoltare de jocuri

| johnnny123 a răspuns:

Matematica nu este importantă în sensul că trebuie să cunoști teorema x și corolarul y.

Însă pentru a fi un programator bun trebuie să ai o gândire educată și disciplinată într-un anumit mod. Iar pentru a obține acel gen de disciplină și logică în gândire, atenția acordată matematicii este esențială.

Matematica este pentru programare ceea ce este înotul pentru jocul de polo. Teoretic poți să joci polo și fără să fii un înotător fantastic, dar cât de performant crezi că poți ajunge dacă tu doar calci apa și înoți ca un pudel?

| peperonies a răspuns:

E foarte importanta doar daca faci grafica. pentru altceva nu ai nevoie aproape deloc.

| ALGator a răspuns:

Destul de neimportanta. Dar e bine sa ai macar pasiune, interes pentru calculatoare.

| MILaurentiu999 a răspuns:

Salut! Consider ca matematica nu te va ajuta aproape deloc in acest domeniu.Te va ajuta doar daca vrei sa te duci la o facultate, precum automatica si calculatoare, facultatea de matematica si informatica etc.La majoritatea facultatillor de acest gen iti trebuie matematica, informatica si la unele fizica.Asta daca vrei sa termini facultate, daca nu poti sa inveti singur si poate ai noroc sa gasesti loc de munca.

| ihavealotofquestions a răspuns:

Pai Matematica pana in clasa a 12-a e foarte plictisitoare dar la facultate e ft importanta pentru ca nu mai inveti sa faci operati de calcul ci inveti mult mai multe, si da este ft importanta, pai gandeste-te ca doar trebuie sa retii niste chesti si dupa aceia le spui, si gandeste-te, putin efort pentru a face ce iti place si multi bani

Sper ca te-am ajutat (nu prea cred dar)!