| k1lL2m3 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca se poate. Vreau sa dau la liceul militar si as vrea sa-mi raspundeti la cateva intrebari.
1. Exista bursa la liceu?
2.Conteaza daca fac liceul militar si apoi academia militara? (Ma refer la faptul ca daca fac liceul militar si dupa academia militara e un avantaj mai mare?,, ajuta la ceva? )
3. Daca stiti unde ar fi mai bine la Breaza sau la Alba Iulia.

Răspuns Câştigător
| PlfacT a răspuns:

1. Nu, L.M. it da masa cazare gratis.
2. Da ai un mare avantaj fiindca tu esti deja instructat, sti ce vei face mai departe sau vei face cam tot ceea ce ai facut si in cei 4 ani de liceu.

3. Iti recomand la Alba Iulia, ai mai multe facicilati + ca esti si in mijlocul orasului.

P.S: Ai grija daca te razgandesti si nu mai vrei sa continui cursurile si esti deja la L.M. toata cheltuiala ce ai facut-o statului prin MASA, Cazare etc. vor si platite de tine. si am auzit ca un an de studiu costa la 15.000 Ron adica 150 de milioane vechi!

2 răspunsuri:
| k1lL2m3 explică:

La intrebarea 2 daca s-ar putea m-ar interesa la grade. Daca fac liceul militar si apoi academia militara pot lua un grad mai mare decat daca fac un liceu normal si apoi academia militara?

| Dana211 a răspuns (pentru k1lL2m3):

Nu conteaza ce grad vei avea in liceu. In momentul in care intri la o academie, se ia totul de la zero, eventual daca ai avut un grad mare in liceu (pentru ca ai invatat bine si din alte motive legate de instructie) te poate pune sef de pluton in academie, ceea ce inseamna ca o sa iei mai multi bani fata de colegii tai, dar ai si ceva responsabilitati, iar daca ei nu te asculta, o sa iti sara tie toti in cap si nu lor.