| Deniskovici a întrebat:

Salut TPU, arma:"justitia militara"(ofiteri) in cadrul armatei, se traduce ca politie militara sau e cu totul altceva? Nu prea gasesc informatii despre ea pe net.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Se ocupa de aceleasi cazuri ca justitia civila. Numai ca pe partea militara.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Justitia militara nu este politia militara ci se refera la instantele militare ce judeca anumite tipuri de infractiuni, in principal cele in care infractorii sunt militari, si la parchetele de pe langa aceste instante militare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poliția este poliție, justiția este justiție. Există tribunal militar.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Magistratii care ocupa functii de judecator si procuror militar trebuie sa indeplineasca aceleasi conditii ca cei din viata civila (facultatea de drept si sa fi absolvit Institutul National al magistraturii) si in plus:
- sa aiba vechimea necesara pentru treapta de jurisdictie la care este numit. Nu exista judecatorii militare, treapta de jos este tribunalul;
- cei care participa la concursul de ocupare a posturilor trebuie sa nu aiba sanctiuni;
- sa fi urmat un curs de pregatire militara pentru a obtine gradul de ofiter.