| Numeaata a întrebat:

Salut TPU, cam cati bani trebuir sa dai ca sa devii sofer pe tir?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foarte multi bani, ca-i destul de scumpa, dare extrem de important este sa ai 21 de ani impliniti, ca sa poti face scoala de soferi pentru categoria de sofat tir-ul si sa fii eligibil (teste medicale, psihice etc), sa sofezi asa ceva.
Cat despre angajat pe tiruri care fac curse internationale, se prefera soferii cu ani buni de experinta, ca nu da nimeni un tir cu marfa pe mana unui incepator.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Violleta2022):

Școală de șoferi pentru a conduce tiruri, autocare etc, se face începând cu vârsta de 21 ani în România.

Pentru că e Categoria D+CE.

Nu înțeleg de ce ai zis 25 ani. În alte țări, da e adevărat că se face la 25 ani sau la alte vârste. Însă in Romania se poate face la 21 ani.

Dacă te au referit la angajare, poate că doar la 25 sau altă vârsta te angajează ca șofer de tir. Pentru că nu prea are nimeni încredere să îi de-a camionul unui incepător care are carnetul pentru categoria D+CE, doar de 2 luni, fără experiență etc și să îl trimită într o cursă de 1000-2000km.

De condus știe sa conducă că doar de aia a făcut scoala aia. Însă e un risc foarte mare de a face accident.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Ce amuzant ca ai vrut sa o corectezi pe Violleta si ai corectat-o cu informatii gresite. Ha ha ha.
Categoria D nu se la 21 ani, se ia la 24

| Anonimul151 a răspuns (pentru suntserios):

Wow. E foarte amuzant ce să zic. De parcă tu nu greșești la răspunsurile pe care le dai. Oamenii mai și greșesc, dar dacă nu știi asta, îmi pare rău pentru tine.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Ce sa zic, cand ma apuc sa corectez pe careva, verific de 2 ori inainte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand ignora ce scrie Violleta/Jasminna/ AnaMaria/Ioneasca sau cum o cheama.

Ai nevoie de 21 ani pentru categ C+CE, numai ea stie de unde a scos cei 25 ani. Si ajunge in jur de 3000-3500 lei scoala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Școala de șoferi.

| pHantom1976 a răspuns:

Unele scoli iti ofera ei plata cursurilor si a carnetului doar ca vei avea cu ei contract stabilit de un an, doi ideea e ca in timpul aia ei isi pot bate si joc de tine, iti dau ei ce camion vrei si te trimit pe comunitate