| CMGeorge98 a întrebat:

Salut TPU! Ce iti trebuie pentru a devenic mecanic la F1(formula 1)?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce amuzant esti! Acolo este muncă in echipă si coordonare precisă. Oricum, poti visa in continuare.

| CMGeorge98 explică (pentru darrio2007):

Multumesc! O sa ma angajez la mega si o sa mor acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Succes!

| johnnny123 a răspuns:

Acum o săptămână ziceai că nu suporți să lucrezi și să interacționezi cu oamenii. Acum vrei să devii mecanic de Formula 1, unde munca în echipă este crucială?

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

Frate, sunt niste intrebari random... Acum ce sa fac, sa nu mai fac nimc in viata. Ma pricep destul de bine la mecanica dar nu vreau sa lucrez la un atelier stradal, vreau ceva mai mult. Mama, nu pot sa cred ca si aici lumea ma judeca. Ce fel de intrebari ar trebui sa scriu? Unde sa gasesc sfoara sa ma spanzur?

| johnnny123 a răspuns (pentru CMGeorge98):

De la "mă pricep destul de bine la mecanică" până la "mecanic de Formula 1" este o cale la fel de lungă ca de la "mi-am scos o așchie din deget" până la "neurochirurg".

Problema ta este că nu ești realist și că nu ai o reprezentare corectă a nivelului de cunoștințe și de efort necesare pentru a face anumite lucruri.

Decât să ai așteptări și obiective complet nerealiste care te descurajează și pe care le abandonezi în secunda doi, mai bine ți-ai stabili niște obiective și așteptări mai realizabile și ai încerca să le atingi.

Uite exemplul concret chiar aici: De ce trebuie să sari direct la "mecanic de Formula 1" și nu începi prin a întreba "cum pot să devin mecanic la un service"? Nu realizezi că te sabotezi singur atunci când îți setezi obiective de neatins?

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

Ai si tu dreptate, un lucru e sigur, mori de foame cu un job banal cum ar fi mecanic la un service... Si da, 4-5.000 lei sunt putini, crede-ma avand in vedere munca ce trebuie depusa.

| johnnny123 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Cu un job banal de mecanic la service mori de foame, așa că te vei face mecanic de Formula 1?

Tu chiar nu realizezi cât de absurd este ceea ce spui?

Este ca și cum ai spune "jobul de casier la supermarket nu se plătește suficient, așa că am decis să mă fac vedetă de cinema".

Ți-am mai explicat o dată că nu este suficient să-ți dorești un job bine plătit, mai trebuie să ai și competențele necesare pentru a obține acel job. Iar tu nu ai nici pe departe competențe de mecanic de Formula 1, așa că degeaba visezi asta.

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

Mdeah, ms...

| ValentinMihai78 a răspuns:

Mecanic auto într-o competiție auto, înseamnă în primul rând, vechime ca mecanic auto într-un atelier auto de firmă. Înseamnă că trebuie să cunoști o mașină cap coadă, că dacă ți se pune în față un bloc motor nou, gol, iar piesele componente lângă blocul motor, trebuie să știi să-l asamblezi în timp alert, șuruburile strânse la cuplu etc.
Într-un cuvânt multe ore de practică într-un atelier auto și cunoașterea la perfecție a limbii engleze, cel puțin!
Apoi, examene, concursuri, înscrieri la diverse echipe de concurs. Eventual, căutați în România, echipe care au nevoie de un mecanic auto și începeți de jos.

| CMGeorge98 explică (pentru ValentinMihai78):

Multumesc pentru sfaturi!

| vodami92 a răspuns:

Daca vrei sa fii pilot de exemplu! karting! cativa ani! dupa aia daca este cineva sa te indrume spre formula 3! de acolo spre formula 2! si eventual pasul dorit de toti pilotii! formula 1! si mecanic daca tot zici spui ca vrei sa fii! apoi o poti face si dupa ce retragi ca pilot de curse! desi nu este obligatoriu!

| marcela290 a răspuns:

Mult prea multe cunoștiinte

| mionix00 a răspuns:

"nu pot sa cred ca si aici lumea ma judeca" cred ca ai confundat site-ul, aici esti judecat cel mai tare, exceptand twitter.
Greseala ta e ca pui o intrebare atat de complexa pe un site de genul. Fa-ti singur research-ul, cauta pe google, cauta pe Youtube ca ar trebui sa ai minimul de engleza necesar la varsta ta in generatia asta, ca altfel ma indoiesc oricum ca ai vreo sansa sa fii mecanic de F1.

| CMGeorge98 explică (pentru mionix00):

Nu e vorba de asta, chestia e ca daca am pus o interebare mai depresiva si dupa am intrebat ceva care chiar ma intereseaza (n-am nevoie de raspunsuri complexe, doar o idee de aceea si postez aici) lumea incepe sa comenteze ca, a ca ce, ca acum nu stiu cand ai postat ceva ca te sunucizi sau nu stiu, la ce iti mai trebuie tie chestia asta etc. Stii...

| BosteniVibe a răspuns:

Du-te ba ca ajungi in Germania la roabe pe ciment