| AnakinSW a întrebat:

Salut TPU!
Dacă dau la Facultatea de Medicină din Sibiu mă pot transfera ulterior la UMFCD din București?
Ce condiții sunt? Există riscul să nu fiu acceptat și să rămân pe din afară? Vreau detaliat dacă se poate; mulțumesc!

1 răspuns:
| Eireann a răspuns:

In mare parte nu te poti transfera de la o universitare la alta chiar daca au aceeasi specializare, cazuri foarte rare si doar cu pile si relatii la nivel inalt.
Ce poti sa faci este ca dupa un an la Sibiu dai admiterea la Bucuresti si daca intrii ceri echivalarea cursurilor (unele se pot, altele nu) si apoi faci din nou anul 1 (nu te trec in anul 2) doar ca nu trebuie sa dai examenele sau sa mergi la cursurile echivalate.