| Iyulia3712 a întrebat:

Desi inca nu sunt la liceu, imi place sa imi planific tot legat de viitorul meu cat mai curand, astfel incat sa aleg profilul care m-ar ajuta cel mai mult la respectiva specializare. Pana acum putin timp eram convinsa ca ma duc pe filologie si apoi drept, dar in ultimele zile am inceput sa ma intreb, oare chiar merita? Merita sa imi irosesc cei mai frumosi ani ai tineretei invatand non-stop si dupa aia sa imi irosesc intreaga viata la un birou, in fata unui calculator, cu mii de dosare de rezolvat? La drept daca nu inveti in absolut tot timpul pe care-l ai, nu ajungi departe. Asa ca ma gandeam sa optez pentru alt domeniu. In cele din urma, intrebarile mele sunt: Cu ce se ocupa mai exact un manager de vanzari, cu cat se plateste, ce facultate se face pentru a deveni asa ceva, mai trebuie vreun fel de masterat/doctorat dupa aia ca sa intri direct pe piata? Cum e nivelul de munca? Adica e foarte multa munca in fata unui birou, se fac si deplasari, e foarte greu? Facultatea e foarte dificila? Si ultima: Ce profil m-ar ajuta cel mai mult? Va multumesc celor care au avut rabdare sa imi citeasca intrebarea si ofer funda celui mai corect/eficient raspuns!

1 răspuns:
| Sociomaniac a răspuns:

Sa o luam cu inceputu, in primul rand esti inca un copil. La anii tai eu doar voiam sa vina vara si sa ma distrez cu prietenii. Daca tu incerci sa-ti planifici de pe acum viitoare, nu o face, si sti de ce? Daca iti planifici viitoru pas cu pas, unde mai sunt greselile? Ca pana la urma din greseli se invata nu-i asa? Cat despre profil, iti zic eu sigur ca majoritatea care au intrat la facultate nu au mers pe profilu pe care l-au facut in liceu. Tu momentan bucura-te de copilarie ca in ani de zile o sa-ti doresti sa fi din nou copil, crede-ma stiu ce zic. Lasa lucrurile sa decurga natural, sper ca te-am ajutat cu ce ti-am scris chit ca ti s-a raspuns tarziu.