| CokoStar a întrebat:

Care e diferenţa dintre licenţă, masterat şi doctorat?

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Faci 3-6 ani de facultate si apoi dai examenul de licenta. dupa mai faci 1-2 ani de master si sustii dizertatia. apoi se fac 3-7 ani si se sustine lucrarea de doctorat.

2 răspunsuri:
| dracidus a răspuns:

Licenta e echivalentul unei diplome de institut de inainte de 1989 (la facultatile cu sistem Bologna), masterul, echivalentul facultatii de dinainte de 89 (tot sistem Bologna), iar doctoratu e atestarea unei descoperiri si a unei munci intense in domeniu.

Daca e vorba de o facultate care inca nu este pe sistem Bologna, licenta iti atesta competenta de a intreprinde anumite dexteritati intr-un domeniu, masteratul atesta "maiestria" in domeniu, iar doctoratul atesta munca asidua, cercetarile, descoperirile, publicatiile in domeniu.

| Emmy_4021 a răspuns:

LICÉNȚĂ, licențe, s. f. 1. Titlu obținut la terminarea studiilor superioare, pe baza unui examen prin care se dobândește dreptul de a exercita profesiunea corespunzătoare studiilor făcute; examen dat pentru obținerea acestui titlu; p. ext. diplomă care conferă acest titlu.
MASTERÁT, masterate, s. n. Perioadă de studii după obținerea licenței, pentru o specializare profesională postuniversitară
DOCTORÁT, doctorate, s. n. Stagiu de calificare științifică superioară, efectuat după terminarea studiilor universitare, în vederea obținerii titlului de doctor