| alexd25dsfgdr a întrebat:

Salut TPU,
ma adresez public aici pentru ca vreau sa primesc o parere obiectiva complet diferita fata de cea a apropiatilor mei.O sa incerc sa fiu cat mai concis.
Am aproape 18 ani si sunt in clasa a 12-a, teoretic anul ce imi decide viitorul, practic in opinia mea nu.Nu ma intelegeti gresit, consider foarte important bacul dar sunt o fire foarte activa si practica ce alege oricand munca fizica si efortul in general peste cel psihic de a invata ore in sir.
Dilema mea apare in a alege facultatea pentru ca nu vreau sa urmez viziunea altcuiva(povestea clasica).De-a lungul timpului am trecut prin niste experiente initiatice spre pragul maturitatii precum sportul de performanta si munca fizica de la 16 ani pe litoral cu un program destul de dur.Toate acestea mi au format personalitatea si increderea in mine pe plan extern, in schimb cel academic nu pot sa spun ca e pe placul meu in special(poate m-am incantat eu la primii mei bani frumosi facuti)
Pur si simplu nu vreau sa ajung sa retraiesc regretele parintilor mei de a pastra un comfort si o stabilitate minima financiara pentru un efort enorm la pachet cu frustrari ce se reflecta si acasa.
Consider ca fiecare perioada din viata are etapele ei si acum e momentul sa imi iau inima in dinti si sa risc cat n am atatea obligatii, dar nu stiu de unde sa o apuc.
Orice idee sau parere e bine venita si va multumesc pentru ajutorul acordat!

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Consider ca trebuie sa faci fix ce iti spune intuitia si inima. Nu trebuie sa traiesti dupa placul altora. Ramai deschis la posibiltati - poate exista anumite facultati unde ti-ar placea sa te duci chiar daca tu spui acum ca nu. Pe de alta parte, poti oricand sa incepi sa muncesti dupa liceu si sa faci facultatea mai tarziu, sau sa nu o faci deloc. Pana la vara, e important sa ai macar o idee despre in ce domeniu sau industrie ai vrea sa continui, ca sa stii de unde trebuie sa incepi.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti spun ca facultatile din Romania NU vin cu contract de munca la sfarsit, aceea este treaba ta sa-ti cauti si s-ti gasesti, desii sansele sunt foarte-foarte mici, fiindca sunt zeci de mii de studenti care termina in fiecare an si posturi libere ies cate 10-20 in fiecare judet.
Sa nu uitam si de cei care au terminat inaintea ta si sunt inca in asteptare si cautarea unui loc de munca de ani buni, multi reprofilandu-se pe orice gasesc, numai sa castige cat de cat ca sa aiba ce manca.

Deci, refecta foarte-foarte bine ce vrei si ce ti-ar place sa profesezi in viata ta, muncind de acum inainte pentru 40 de ani!

PS trebuie sa fac o mentiune:
Doar ARMATA si POLITIA ofera contract de munca, la sfarsit de ACADEMIE.
In general este contract fix de 5 ani, cu repartitie obligatorie, acolo unde au locuri disponibile, repartitia facandu-se numai in functie de media cu care termina fiecare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Silvicultură.

| blackann a răspuns:

Alege fix ce-ti place tie!
Atata povestea pentru cea mai logica solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scri mai corect gramatical si te exprimi mai inteligent decat majoritatea celor de varsta ta, asta spune multe.
Ai un viitor stralucit in fata dar nu in tara.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu știu ce înseamnă risc pentru tine, dar dacă asta simți tu, fă-o bby. Totuși, ia în calcul faptul că dacă "dai greș" sa nu te întorci acasă cu, coada intre picioare. Pregătește-ti din timp și alternativa B, iar la final asumă-ti consecințele.