| Adi1221 a întrebat:

Salut tpu.Sunt clasa a opta si sunt indecis in legătură cu alegerea liceelor.M am gândit la liceul militar dar nu stiu ce gen ce teste trebuie sc date, si daca il iau ce profesie as putea alege după. mulțumesc anticipat pentru ajutor

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru documentare uite aici:
http://www.colmil-mv.ro/admitere.htm
Ai acolo liste, in partea dreapta CMJ-ul (Centrul Militar Judetean) unde trebuie sa mergi pentru a te ajuta, Ghidul candidatului, etc.
Acolo si scrie ce sa faci pas cu pas (vorba unui clasic in viata).
Dupa ce dai la Colegiul Militar( nu sunt licee) va trebui sa mergi la o scoala militara sau la academia militara si vei ajunge subofiter, maistru-militar sau ofiter. Ce iti vei alege? Nu-ti fa probleme de acum. Ai timp pe parcursul anilor de colegiu sa te dumiresti. Oricum, sa stii ca ajungi militar si este o meserie frumoasa. Eu am fost militar dar am facut liceu civil. Ideea este
ca trebuie sa ai note bune la comportare. Cred ca trebuie sa ai peste 8! Oricum, la birourile de recrutare din CMJ ai si numar de telefon si poti suna sa intrebi. Succes!

1 răspuns:
| Margokq a răspuns:

Salut, liceul militar este o alegere buna, dar iti trebuie medie mare. Profesia trebuie s-o alegi singur sau cu ajutorul parintilor. Decide ce este mai bine pentru tine.