| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturorhappy Am si eu o problema sunt clasa a 10-a si cand o sa termin liceul nu stiu ce facultate sa urmez...sunt la profil de uman-filologie si sunt bun la engleza, imi place geografia- cu matematica nu prea le am dar totusi chiar daca sunt la filologie imi place informatica adica ma pricep cat de cat si ma tenteaza sa fac facultatea de informatica dar trebuie sa stii si matematicastraight face si stau si ma gandesc...totusi nu vreau sa ajung sa fac o facultate degeaba si sa ma duc la serviciu pe 10 mil sau mai rau sa nu imi gasesc de lucru.

As avea nevoie de niste sfaturi de la voi -ce facultate sa urmez

Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti propun facultatea de limbi straine,mai ales daca le ai cu engleza; lucrul acesta te va ajuta mult in cazul in care vei parasi tara(lucru pe care ti-l recomand,nu vei face prea multe intr-o tara fara viitor). Daca nu-ti doresti lucrul acesta,incearca facultatea de informatica; te pregateste pentru o meserie de viitor, destul de bine platita(chiar si in Romania).Cu putina munca, vei face fata cu brio matematicii.Mult succes.

3 răspunsuri:
| KungFuBoy a răspuns:

Multumesc pentru sfat dar totusi fac facultatea de limbi straine si dupa ca ce ma pot angaja si se castiga din meseria respectiva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Romania poti fi traducator sau chiar profesor. Poti avea si alte meserii, dar astea tin de facultatea aleasa.In strainatatea poti fi,de asemenea,profesor si poti avea multe alte meserii(care nu tin neaparat de facultatea aleasa).In orice caz,in multe tari straine nu se va tine cont de studiile din Romania(nu vor fi recunoscute,deci,practic,cel mai bine ar fi sa o faci acolo),fiind nevoie sa mai faci niste cursuri, inclusiv cursurile de acomodare, dar asta nu va fi o piedica in a-ti gasi de lucru.Numai bine.

| Everdream94 a răspuns:

Dupa mine cel mai bine ar fi sa dai la mate-info. Meseria de profesor/ traducator nu este platita deloc bine in Romania. In plus, in ziua de azi nu prea mai merg limbile straine.Trebuie sa aprofundezi ceva mai cerut. Dupa care, daca stii si limbi straine o sa fie si mai bine happy Matematica si informatica este si va fi mereu ceruta. Muncesti 3.4 ani pe rupte, dar dupa o sa iti fie bine.