| Ingrid20000005 a întrebat:

Sunt în clasa 8. Am dat Evaluarea Nationala si am obtinut nota 10 la limba romana si 9.10 la matematica. As dori sa urmez o facultate de ASE, pentru ca imi place domeniul economic dar insa am nelamuriri in legatura cu liceul. Pot sa urmez aceasta facultate daca termin un profil uman, filologie? Imi place mult limba engleza, romana, germana si orice tine de acestea, dar urasc biologia, fizica, chimia si geometria. Ce imi recomandati sa fac? Am sanse sa reusesc la o facultate de stiinte economice? Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Liceul n-are treaba cu facultatea. Daca faci filologie si mergi pe litere e un avantaj. Daca faci mate-info si dai pe informatica e un avantaj. Dar poti sa le faci si invers ca nu te opreste nimeni.

| Yurisa a răspuns:

Liceul nu are nicio treaba cu facultatea. Du-te linistita unde vrei si ia bacul cu nota mare, vezi tu dupa

| Twonkz a răspuns:

Nu o sa te intrebe nimeni niciodata cat rahat ai luat tu in evaluare, de la orice liceu te poti duce la o facultate bune atata timp cat inveti, mai ai timp vreo 3 ai de gandit, axeaza-te pe ce iti place, daca nu iti gasesti fix ce iti place acum, incearca si altceva dar ramai totusi pe un fir cu ce ti-ar place sa faci, niciodata nu sti ce oportunitati o sa ai asa ca fi deschis la cat mai multe