| marius577 a întrebat:

Am si eu o mare nedumerire.
Sunt in clasa a XI-a si nu stiu ce domeniu sa urmez ( real/uman )
Initial,ma gandisem la o facultate de Informatica,insa am auzit ca se da admitere din Matematica ( unde nu ma prea pricep ).
Ma pricep si la Engleza,iar acum nu stiu ce sa aleg : Faculatea de Informatica sau cea de Litere.
Ce imi recomandati?
Sa ma axez in acesti doi ani pe Matematica,si sa dau la Faculatea de Informatica, sau sa imi dezvolt mai mult abilitatile de limbi straine pentru Facultatea de Litere?
Merci mult.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dai la ce iti place tie sa faci. Pe o parte Informatica fara matematica nu ai sa poti face niciodata, pe de alta parte dupa ce termini facultatea de litere ajungi... pofesor si cam atat.

| Zulzon a răspuns:

Oricum vei da si bacalaureatul la Matematica si nu va fi deloc usor asa ca iti sugerez sa te pui pe treaba din punctul asta de vedere. Daca te pricepi la Informatica, admiterea la facultate nu este foarte grea din acest punct de vedere, iar la fel este si cu admiterea la Matematica. Ai de ales intre algebra, analiza si trigonometrie, mai exact trebuie sa alegi doua dintre acestea. Iti sugerez sa te mai interesezi oleaca ca sa fii sigur. Daca te pregatesti pentru bacalaureat ca sa iei o nota buna, o sa poti sa intri si la facultate, mai ales daca te pui sa inveti ca lumea doua dintre cele trei optiuni. Mult succes!