| Andrei123Aa a întrebat:

Salut tuturor! Sunt în anul 1 la inginerie mecanică, Autovehicule rutiere și mă bate gândul să mă transfer la Facultatea de Drept. Mi-ar face placere să primesc cateva sfaturi în privința asta. Motivul pentru care m-as transfera este salariul pe care o să lucrez după facultate.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Habar n-ai ce salariu ai avea ca inginer și la fel, habar n-ai ce salariu ai avea ca angajat pe undeva pe post de jurist...Și-l invoci ca motiv

Mai bine recunoaște că nu faci față la fizică, matematică și te ințelegem

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ăsta nu este un motiv salariul, toti românii vor cîtt mai multi bani, trebuia sa te gîndesti cand ai ales facultatea ca nu o sa i ti placa si de la inginerie la drept este un pas ca de la cer la pamint, nu se compara una cu cealalta, si ce te va face sa crezi ca vei fi un avocat bun? Vrei sa i ti iei pe cap toate problemele unor oameni certati cu legea doar ca sa traiesti tu bine? Ca daca nu i scapi de puscarie clanurile te taie te omoară, nu este dreptate in Romania printre avocati coruptia e la tot pasul.

| RoCkKiD a răspuns:

O sa castigi mai bine ca inginer mecanic decat ca avocat. Sa nu mai zic ca e destul de greu si trebuie multi bani si pile la noi sa ajungi sa deschizi un cabinet de avocatura.

Răspuns utilizator avertizat
| IreneeDiana a răspuns:

Buna!
Trebuie sa faci ceea ce îți place tie.
Vei începe de jos, la orice meserie…iar apoi vei avansa in salariu si experiența.
Dreptul este foarte greu, eu sunt la drept in Italia si e destul de greu, si cred ca in România e mai greu decât aici…
Dar, sfatul meu este sa FACI CEEA CE ÎȚI PLACE, pentru ca Vei avansa si cu banii odată cu experiența …