| Davido41 a întrebat:

Salut! Vreau din tot sufletul sa urmez o facultate de limbi straine (japoneza si engleza) aici in Romania si sa devin profesor de engleza in Japonia. Intrebarea este cat de greu este? Poti sta acolo si sa muncesti doar pentru o perioada de timp sau poti nelimitat, nu prea stiu cum functioneaza vizele astea sunt doar a 10-a si ma gandesc la viitorul meu.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine să te gândești din timp la viitorul tău, și să ai o țintă specială. Cunosc o persoană care a reușit ceea ce dorești dta, și a trăit apoi în Japonia 18 ani. Să găsești un asemenea loc de muncă este posibil, vei primi o viză de muncă că pe perioada contractului, care se poate prelungi. Acolo este grea adaptarea. Vei fi privit ca un gaijin, om străin, care nu este bine văzut la ei. Dar până atunci, te poți pregăti pentru asta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Trebuie sa iubesti cultura japoneza la nebunie, ca sa te bagi in asa ceva, societatea japoneza e (inca) foarte dura cu strainii chiar au un nume special: gaijin, o sa fie multe, MULTE chestii pe care nu le intelegi din viata de zi cu zi, oricate filme si manga crezi ca ai vazut, in general sunt toate romantate, toti isi doresc sa isi exporte cultura
si hai sa iti mai dau un argument de rahat, societatea japoneza este penetrata de Yakuza (mafia japoneza) la toate nivelele, iar politia a incetat sa ii urmareasca, global... italienii de ex. au pus cat de cat cu botul pe labe Mafia (care e original italiana) insa japonezii au renuntat
ca sa nu mai vorbim ca au o tona de profesori de engleza, mai ales dupa ocupatia americana

insa, cine stie, poate ai noroc, poate dai peste cineva care te pupa in partea dorsala ca esti caucazian, am auzit povesti marete prin Malaezia or smth, cu femei care se dau la tine (ele, nu invers) ca ai ochi albastrii sau esti blond

| tonyc7 a răspuns:

Au japonezii proprii lor profesori de engleza, destul de multi avand in vedere ca e cea mai importanta limba internationala. Deci nu cred ca mai au nevoie si de tine sa vii tocmai din Romania ca sa le predai lor engleza in Japonia. Mai bine fa-te prof de engleza in Romania unde ai cu adevarat sanse.