| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc sa dau la facultatea de litere din Cluj dupa ce termin liceul, imi place engleza si japoneza dar nu sunt sigura de ce am nevoie (ce note trebuie sa iau la bac, ce limbi trebuie sa stiu deja) ca sa pot sa intru? sad As vrea sa ma axez pe japoneza pentru ca ma pasioneaza mai mult, sunt de 10 la engleza dar sper ca nu mai trebuie sa stiu inca o limba, gen franceza. Pentru ca chiar nu-mi place franceza deloc laughing Invat japoneza de 2 ani si pana dau la facultate mai am timp s-o invat si mai bine. Poate cineva sa-mi zica cat e de greu la japoneza-engleza? Sau daca merita? Mie personal imi place japoneza foarte mult, dar nu stiu ce optiuni am dupa ce termin facultatea? Mi-ar placea sa lucrez in Japonia ceva... dar nu stiu ce sad

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In general, pentru limbile rare, gen japoneza, chineza, araba etc., adica limbi care nu sunt considerate de circulatie internationala, admiterea se da la o alta limba straina la alegere, iar limba rara respectiva se invata de la zero in facultate. Deci in cazul tau ar trebui sa dai admitere la engleza (pentru engleza) iar pentru japoneza la o alta limba straina la alegere (gen franceza, de care ai amintit). Franceza nu o mai faci in facultate decat daca vrei, ca optional. De meritat merita, in general absolventii de japoneza gasesc de lucru fie aici, la ambasada sau companii japoneze, fie chiar in Japonia. Urmareste din facultate programe de schimburi de studenti, invata serios si bine sa poti prinde burse si sigur iti gasesti ceva pe placul tau. Incearca sa faci ceva cursuri/specializari cat esti prin facultate pe alte domenii, gen marketing, relatii publice, comunicare, resurse umane, sa poti avea inca o calificare si sanse in plus sa-ti gasesti de lucru. Asa in general poti intra ca secretara/asistent manager pe orice domeniu si daca esti serioasa si inveti lucruri repede poti avansa in domeniul in care lucrezi.

| Kaleidosphere a răspuns (pentru mixxjim):

Multumesc de raspuns! Mamaaa dar abia stiu ceva la franceza, din a 5-a am avut o profesoara care ne-a invatat doar melodii in franceza si toti din clasa aproape suntem bota :p Acum (in clasa a 10-a) avem o profa noua care ne-a luat cam de la zero si incep sa invat cate ceva. Cat de bine ar trebui sa o stiu? Si mersi ca mi-ai zis si ce optiuni as avea, pentru ca toata lumea imi zice ca numai prof sau translator poti sa te faci si sincer nu m-as multumi cu atat. Ar fi prea plictisitor.

| mixxjim a răspuns (pentru Kaleidosphere):

Aici poti vedea informatii si ponderea mediei de la BAC pentru Cluj. http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere.php
Aici poti vedea niste exemple de subiecte de admitere dar de la Bucuresti, orientativ sa-ti dai seama de nivel. Faci click pe acele pdf-uri, incep cu mediile de admitere si continua cu subiectele pe mai multe limbi http://www.studentie.ro/......-admitere. Poti incerca si varianta japoneza-limba romana, dai admitere la engleza pentru japoneza si la romana, asa scapi de franceza. Succes!