| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa dau la Facultatea de Drept si am cateva intrebari:
1.Este asa de greu cum pare, avand in vedere materia?
2. Daca o sa termin facultatea, pe viitor o sa am beneficii?
3.Se invata si 1500 de pagini la un examen?
4.Cate pagini o sa invat in anul 1?
5.Trebuie sa invat zi de zi ca sa pot sa trec examenele?
Vreau parerea unui student sau unui absolvent de facultate?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, sunt absolvent al unei facultati de Drept: 1. Usor nu mi s-a parut, sunt multe notiuni cu termini specifici pe care este bine sa-i retii; 2. Da, printre profesii se numara jurist, avocat, magistrat etc. 3. Da, trebuie sa ai in vedere si modificarile ulterioare ale legilor; 4. Nu pot da un numar de pagini exact dar iti spun ca cea mai subtire manual avea 300 pg. Pe semestru sunt vreo 6 materii, cel putin la facultatea mea (pe site-ul facultatii de Drept poti vedea orarul studentilor). 5. Da, trebuie sa inveti in fiecare zi pentru ca sunt foarte multe notiuni, legi si daca nu repeti zilnic o sa te aglomerezi.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Nici o facultate nu este grea, daca pui mana serios si inveti.
2. Singurul beneficiu pe care-l ai este ca ai sansa sa mergi al interviuri de joburi, pentru pozitii mai inlate, decat un muncitor necalificat si daca esti bun si iei jobul, in cativa ani vei castiga foarte bine
3. La Drept se invata foarte mult, este chestie de toceala multa cu memorat de legi, aliniate, subpuncte samd.
4. Vreo cateva manuale ai de invatat in anul 1, nu pagini.
5. Da, ar trebui sa inveti zi de zi, ca sa poti memora mii de legi, sa le intelegi sensul si sa stii a le pune in practica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3. Si mai mult