| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,am un amic, poate să se angajeze dacă are epilepsie și handicap? Are 31 ani cam așa, și ia 2 pensii, una de handicap și una pe caz de boala adică epilepsie care sunt amândouă 1800 lei!
Și plus ce mai apuca cu ziua dar cel mai des se ducea la crăpat lemne! L-am întrebat că de ce nu se angajează și a zis că cică ii taie pensia, așa este?
Și dacă s-ar putea angaja ar lua în continuare pensia 1800 lei+banii pe care i-ar lua la serviciu?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu stiu persoane care au handicap si iau indemnizatie de handicap si lucreaza 6 ore/zi
regula de baza spune ca persoanele cu dizabilitati au posibilitatea de a lucra mai putin de 8 ore pe zi in cazul in care beneficiaza de recomandarea comisiei de evaluare in acest sens!
in cazul prietenului tau care are cumul 2 "indemnizatii" nu stiu ce sa zic

trebuie cautat bine in lege, iar legea exista, printre altele Ordonanta de urgenta 102/1999

https://lege5.ro/......a-102-1999

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Gen pe el daca el vezi pare un om normal, adică nu l-ai cunoaste că ar avea handicap, adică dacă poate să crape lemne de ce nu ar putea sta la un job normal!

| alina2k18 a răspuns:

Pensie iei doar daca ai muncit.
Adica ai cotizat minim 15 ani la stat.
El are indemnizatie de handicap si probabil ceva ajutor social.

| nyoentox2002 explică (pentru alina2k18):

Nu e ajutor social, sunt 2 pensii, una de handicap și aia pe caz de boala adică epilepsie

| timidu89 a răspuns:

Posibil sa aiba voie sa lucreze dar nu mai mult de 4 h. Si serviciu cu program normal si pensie nu are cum sa ia.

| nyoentox2002 explică (pentru timidu89):

Și nu ii taie pensia?

| nyoentox2002 explică (pentru timidu89):

Deci înseamnă că i-o taie