| tyss166 a întrebat:

Salutare. as dori și eu o informație și cer seriozitate. sunt elev în clasa a 11a și am auzit ca s-ar putea la terminarea anului acesta sa pot sa dau probe și sa merg în armata, respectiv clasa a 12a sa o fac acolo. nu sunt sigur de informație dar știu ca în nici un caz nu este vorba sa ma transfer la liceul militar. Va rog mult, dacă se pricepe cineva sa ma lămurească.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
Art. 157 (2)Copiii cadrelor militare în activitate, ai militarilor angajaţi pe bază de contract, ai funcţionarilor publici cu statut special, în timpul sau din cauza serviciului militar, se pot transfera la cerere, din unităţile de învăţământ din reţeaua ministerului ( educatiei - nota mea ) în unităţile de învăţământ liceal şi postliceal din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, dacă îndeplinesc criteriile de recrutare şi au fost declaraţi admişi la probele de selecţie, în baza dosarului de candidat, conform reglementărilor specifice ale acestor unităţi."
Oricum este prea tarziu pentru asta. Elevii au invatat acolo, si sunt avansati, notiuni militare. Tu nu mai poti recupera nimic intr-un an.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa specific. Te poti informa la un centru militar din zona de care apartii. Uite: http://bit.ly/2zAX5GB