| JokKer a întrebat:

SAlutare, doresc sa-mi aleg o profesie pe viitor, si nu prea gasesc. imi puteti trimite o lista cu profesii? Ms

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe Clasificarea Ocupatiilor din Romania(COR) si o sa vezi toate profesiile de la noi si alegi ce-ti place. Numai bine!

| Madalichka a răspuns:

Salut, Jokker! O lista nu iti pot oferi si nici nu cred ca ai avea rabdare sa o citesti pe toata.winking
Profesiile "de viitor" ar fi cele din domeniul financiar (banci, finante, audit, etc) sau administrativ, politic, etc.
Mai exista si optiunea de a deschide o afacere sau de a deveni vedeta, dar sunt riscante si nu au garantii prea mari. (sau orice slujba de la care poti primi mita, dar nu vreau sa iti recomand asa ceva)
DAR cel mai important e sa vezi in primul rand tie ce iti place, la ce materii esti/ai fost buna, daca ai vreun hobby care se poate transforma in profesie...
Multa bafta iti doresc! happy

| AndrelleWoulfe a răspuns:

LOL. Sunt atat de multe optiuni! Spune-ne cate ceva despre tine intai. Ce iti place sa faci? La ce esti bun? Matematica, literatura, etc. Insa asa propunerile mele ar fi: Ceva in domeniul IT (e de viitor), doctor ( societatea are nevoie de doctori), avocat, etc.