| ZambesteCuNoi a întrebat:

Sfirsesc anul acesta liceul si nu stiu ce profesie sa imi aleg. Da-ti va rog niste sfaturi, niste exemple de profesii?

21 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Sa nu te uiti dupa ce meserie este mai banoasa. Cel mai important este sa iti placa

| neutrino a răspuns:

Paznic la poarta liceului.

| ZambesteCuNoi explică (pentru neutrino):

Nu mersi, nu ma aranjeaza acesta profesie big grin

| LolaLollita a răspuns:

Programator daca iti place partea reala.

| ZambesteCuNoi explică (pentru LolaLollita):

Pai m-am gindit la aceasta varianta, deoarece fratele meu e programator dar nu-s sigura

| LolaLollita a răspuns (pentru ZambesteCuNoi):

Gandeste-te bine daca poti invata programarea. dar te poate ajuta fratele tau, cred ca e o optiune buna

| ZambesteCuNoi explică (pentru LolaLollita):

Pai deja invat cite ceva in acest domeniu, desi mi se primeste destul de bine, dar totusi nu as vrea sa urmez calea fratelui meu

| LolaLollita a răspuns (pentru ZambesteCuNoi):

In programare sunt diverse domenii, te-ai putea orienta spre design web de exempluhappy

| ZambesteCuNoi explică (pentru LolaLollita):

Pai da asta si incerc sa invat acum am inceput sa-mi fac imi fac siteul meu, si deaceia nu vreau sa ma duc sa invat de programator deoarece pot invata de la fratele meu si pot deveni programator fara sa ma duc la o facultate

| LolaLollita a răspuns (pentru ZambesteCuNoi):

Conteaza mult sa ai si o facultate in zilele astea. conteaza foarte mult bucata aia de hartie numita diploma de licenta. Insa poti lucra si face facultatea in acelasi timp, ar fi o solutie sa nu ai impresia ca pierzi timp

| ZambesteCuNoi explică (pentru LolaLollita):

Da eu tot is de acord ca conteaza facultatea, insa sa am alta profesie, sa invat la o facultate alta profesie, iar acasa dupa ore am sa programezi cum o fac si acum deoarece atunci cind faci un site nimeni nu te intreaba de diploma

| LolaLollita a răspuns (pentru ZambesteCuNoi):

Am inteles. La FEAA te-ai gandit?

| ZambesteCuNoi explică (pentru LolaLollita):

Sincer nu, desi ar fi o idee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice,numai sa iei bacu, ca in rest ai toata viata in fata

| ZambesteCuNoi explică (pentru anonim_4396):

Cu sigurata, am sa ma starui desi nu ma tem ca n-am sa-l iau, ma tem sa nu-l dau mai rau de 8

| CryChristiAN a răspuns:

O facultate de chimie, sau de matematica si fizica.
Nu te du la ore din astea de programare, pentru ca faci foarte multa informatica.

Daca eu, fiind a 9-a la profil real, am la mate, fizica, chimie 10 si la informatica am sub nota 8. Nu este o materie extraordinara informatica( opinia mea, desigur), dar mie imi place foarte mult fizica si chimiahappy.

| Never4ever a răspuns:

Doctor,avocat,procuror,judecator,programator,designer depinde spre ce ai inclinatii...

| Chiorix a răspuns:

Alege ce vrei tu.Noi nu îţi putem spune ce facultate să faci.

Baftă!

| Hygeia a răspuns:

Doresti sa faci o facultate sau nu? Ai inclinatie spre profilul uman sau real? sunt multe intrebari la care intai trebuie sa-ti raspunzi tu pentru ca apoi sa te putem ajuta noi...

| ZambesteCuNoi explică (pentru Hygeia):

Pai vreau sa fac o facultate, si nu mai mult ma inclin spre profilul real, desi nu exclud nici pe cel umanist

| Ligostaev_Aexandra_1997 a răspuns:

Eu de mica visam sa fiu medic, apoi croitoreasa, acum insa vreau sa devin o asistenta medicala.Da-timi si mie va rog niste sfaturi referitor la profesia de: ''Asistenta medicala''. Ce trebuie sa stiu despre ea?