| Skz_Ionut_1998 a întrebat:

Salutare și mulțumesc anticipat, intru în clasa a 8-a și de câteva zile mă gândesc la examenul de capacitate. Știu ca mai este aproape 1 an dar sincer, nu mai pot, mă frământă gânduri. În clasele 5-7 am avut medii de 8.30 8.50 8.40 dar sincer nu prea am învățat. (Menționez ca sunt la una dintre cele mai bune scoli și cu profesori exigenți.) La romana nu prea mă descurc cu funcțiile sintactice...dar mă pricep la compuneri, nuvele, balade, gen liric...etc.Ce mă fac?... Vreau sfaturi de la oameni, copii, adolescenți care au trecut prin aceasta experienta spusa mai sus. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Faptul ca te "framanta ganduri" cu 1 an inainte de examen este un semnal mobilizator/stimulator pentru tine! Nu-ti ramane decat sa treci la actiune: invata, invata si iarasi invata!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si la alergare marathon sportivii fug relativ lent pe aproape intregul traseu, iar la ultimele sute de metrii sprinteaza, scot maximul din ei, sa ajunga intre primii la tinta.
E valabil la orice sport, dar e valabil si in alte ipostaze, in viata.
La fel se intampla si inainte de examene. Sapte ani ati parcurs cu "viteza medie", iar acum incepe primul sprint hotarator in viata: examenul de capacitate.
Deci, anul acesta trebuie intensificat invatatul, facute multe exercitii si din culegeri de probleme, iar rezultatul va fi pe masura!

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca etsi motivat sa te apuci serios de treaba anul asta, examenul de capacitate este intr-adevar un examen care-i bine sa-l iei cu note mari, sa poti merge la un liceu bun si sa-ti faci un viitor stralucit.
Este important inca de la inceputul anului sa te focusezi pe invatat, note foarte mari, invatat pe rupte anul asta, ca sa merite efortul celor 8 ani si sa ai sanse sa intrii la un liceu pe care ti-l doresti.

| Mayhem666 a răspuns:

Mai ai timp pana la examenul de capacitate, mai ai chiar destul timp, dar nu strica sa te axezi mai mult pe ceea ce nu stii, si sa incerci sa faci ceva in privinta asta. Poate niste meditatii te-ar ajuta. Dar daca te axezi pe ceea ce nu stii, asta nu inseamna ca trebuie sa neglijezi ceea ce stii. Ceea ce stii, mai exersezi, iar ceea ce nu stii, incerci sa inveti. Bafta si succes pentru la anul cand dai examenul.