| Alcs a întrebat:

Salut luni am examenul national la Romana. Faza e ca nu prea ma descurc la compuneri adica ceva gen Caracterizarea personajului si mai ales la gen liric(Poezie).Imi dati cateva exemple..PLS

2 răspunsuri:
| Lawsford a răspuns:

Pai caracterizarea, iti voi face o schema asa iti va fi mai usorhappy, va fi in genul celor de clasa a 3-alaughing

Introducere- Scrii despre opera aleasa, despre autor, actiune, unde se petrece, cum se incadreaza personajul in aceasta (cam 7-6 randuri).

Cuprins- Aici introduci caracteristicile specifice personajului, spui despre caracterizarea directa(ce spune autorul, ca e lenes, ca e bun etc.) si caracterizarea indirecta (asta se bazeaza pe faptele personajului, actiunile sale, de aici deduci cum este, de exemplu daca el bate pe cineva tu spui ca acesta este violent si cinic), si caracterizarea morala(ca e bun, rau...) si caracterizarea fizica(ca e frumos, urat...), atentie trebuie sa dai exemple din text. Apoi poti sa insiri relatia cu alte personaje. (cam 10-8 randuri).

Incheiere- Aici poti pune o parere a ta legata de personaj si comportamentul acestuia. (cam 5 randuri)

Genul liric- aici autorul isi thinking exteriorizeaza direct sa zicemlaughing sentimentele si gandurile, tu trebuie sa evidentiezi asta.

Sper ca iti este de ajutor, succeshappy.

| Ziseo a răspuns:

Si eu sunt in a 8 laughing
Poi o specie care apartin genului liric este pastelul (in care se descrie un tablou de natura)
Si pentru a caracteriza un personaj
zici care e personajul pe care il caracterizezi daca e principal sau secundar, zici in ce mod e caracterizat (direct sau indirect)
trasaturile morale fizice, etc
Bafta la examen happy.