| Hkhtfcvhu a întrebat:

Salutare! Niste sfaturi sa ma obisnuiesc mai rapid la primul loc de munca? Cum sa interactionez cu colegii in asa fel incat sa ma inteleg cu ei?

Răspuns Câştigător
| Ana1687 a răspuns:

Bună, dacă nu știi cum sa intri cu ei în vorba poți sa începi prin a le pune niște întrebări legate de job și de muncă, care te interesează pe tine, de exemplu: "Cum te simți lucrând aici?, Lucrezi de mult aici?, Consideri ca locul acesta de munca e un loc bun? Cum sunt șefi? De ce ai ales sa lucrezi aici?" întrebări legate de program, de activitatea în sine, de șefi, salariu, despre colegi (daca sunt prietenosi, daca sunt toti angajati de mult timp) etc. Poți sa le ceri ajutorul în situațiile în care nu te descurci și sa ii întrebi cum se face. Poți interacționa cu ei si în pauze, dacă aveți pauze comune. Cum a zis cineva mai sus, poți sa le ceri favoruri mici ca să te poți baga. Creaza contexte în care sa te bagi în seama, cam aia e. Mult succes! happy

| Hkhtfcvhu explică (pentru Ana1687):

Mulțumesc de sfaturi!

| Ana1687 a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Cu plăcere și succes la munca! Zi frumoasa în continuare!

5 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Cere favoruri mici si de acolo, conversatia va merge de la sine. Daca ai ocazia, ajua si tu colegii cand vezi ca au nevoie de ceva.

| Lupică27 a răspuns:

Sfat primordial, vezi sa nu fi luat de fraier, cum esti luat asa iti merge!

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa fi sociabil și înțelegător! Încearcă sa te înțelegi bine cu toată lumea! Sa vorbești cu toată lumea și fi prietenos! Intreba-i despre ei și spune-le complimente frumoase! De asemenea trebuie sa îi asculți când vorbesc și sa te arăți interesat de ce spun