| Marius1902 a întrebat:

Salutare prieteni! Sunt clasa a 10-a pe științe sociale și de ceva timp am in plan ca după terminarea liceului sa urmez Academia de Poliție..Pentru a avea ceva șanse reale de a intra ar cam trebui să mă apuc de meditații de prin clasa a 11-a si sa las liceul mai moale (ma refer să învăț doar la materiile de bac eventual) ..Chiar si așa,exista posibilitatea sa nu reușesc așa ca am inceput sa ma gandesc si la alte alternative.Școala de Poliție de la Câmpina ar fi si ea o posibilitate ținând cont că acolo nu se mai da si examen la istorie, ci doar la romana si engleză. Însă de ceva zile ma gândeam cum ar fi ca după terminarea liceului sa astept să se scoată un concurs pentru angajari in poliție din sursă externă..Am inteles că îți trebuie doar bacul și nu e foarte greu să iei acel concurs.Însă daca alegi această cale am înteles ca vei ramane mereu la gradul cel mai mic,nu vei avansa cu trecerea anilor.Așa ca ma gândeam ca apoi sa incerc sa fac o facultate de drept ( la fara frecvență) ca sa pot apoi sa avansez la ofițer cum sunt cei din academie.În mintea mea sună destul de bine, ținând cont ca eu in tot acest timp am un post de muncă și primesc un salariu destul de bun.Voi ce imi recomandați? După cum vedeți nu sunt foarte bine informat. Ceva ajutor din partea unora care lucrează in domeniu ar fi bine venit! Dau funda.
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

Poti sa te duci la Campina, de ce nu? Stiu pe cineba care a terminat nici nu are 25 de ani impliniti si sta la birou, da ordine si primeste bani laughing
La Academie se intra doar daca vrei si daca inveti, iar daca tu doresti sa faci dintr-a 11-a pregatire eu zic ca este foarte bine.
Nu stiu ce sa zic de Drept. Primele tale variante suna mult mai bine