| Cristian-Ramon_Tudor_1989 a întrebat:

aveti idee daca mai sunt luate in considerare studiile superioare juridice la Jandarmerie? as vrea sa dau admitere la politie sau jandarmi la subofiteri..la politie, am inteles de la cativa prieteni politisti ca nu mai e valabila dar la jandarmerie? ..stie cineva daca ajuta la grad sau la salarizare? sau ce salariu de incadrare are un jandarm proaspat absolvent al scolii postliceale de jandarmi dragasani? va multumesc

3 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna.
Nu stiu. Dar iti pot da detalii despre politie.
Daca mergi la Academia de politie(facultatea din Bucuresti) dupa terminarea facultatii, vei iesi direct anagajat. Vei avea posibilitatea sa-ti alegi un judet in care vrei sa profesezi.
Dupa un an, ai posibilitea de a profesa unde doresti tu.
Admiterea se da la educatie fizica(alergare de viteza si de rezistenta) romana(gramatica) engleza/franceza(ce doresti) si istorie.
In total sunt 90 de intrebari, cate 30 pentru fiecare materie.
De aici iesi direct ofiter.
Dar, mai exista si Vasile lascar din Campina(scoala de agenti de politie).
Aici, este mai simplu. La admitere dai probe la educatie fizica, romana si engleza.
Iesi agent! Iar salariu este de 15 milioane la sat si 17 la oras. Pe masura vechimii se maresc salariile.
Oricum, este destul de bine.
Dar in primul rand trebuie sa-ti placa ceea ce faci.
Sper ca ti-au fost de folos informatiile mele.

| SSophie a răspuns:

Nu stiu sigur daca sunt luate in considerare studiile juridice, dar cert este ca am un coleg proaspat politist, dar care a vrut sa-si reia studiile juridice pe motiv ca il vor ajuta...Cat despre scoala de la Dragasani am o cunostina care a terminat-o si a reusit sa se angajeze pe un salariu,, frumusel,,.

| Cristian-Ramon_Tudor_1989 explică:

Ok..cu politia m-am lamurit, dar ca jandarm? stie cineva? detalii concrete..salariu..conditiile de dupa angajare..cum se avanseaza in grad etc. oscilez intre politie si jandarmerie si de asta va cer ajutorul.multumesc