| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu sa invat un limbaj de progamare, insa nu stiu ce limbaj sa aleg.
Singura intersectare cu un limbaj de progamare a fost in clasa a 9-a acum 4, cu pascal mai exact, insa ora de informatica era destul de ignorata de profesorul respectiv, care prefera sa facem mate, deci nu am nici o baza si trebuie sa incep de la 0.
Ce limbaj ar fi mai usor de inteles pentru inceput, si cu ce limbaj se lucreaza cel mai mult?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai nicio baza si incepi de la 0 nu incepi cu un limbaj de programare, incepi cu baza.

Cum lucreaza un calculator
cum se lucreaza pe biti
scheme logice
pseudocod
structure de date si control
ceva algoritmica
aia apoi incepi si pui in practica intr un limbaj, ideal C/C++ sunt limbaje low level, poti sa imnveti sa lucrezi direct cu memoria.

| Veritas a răspuns (pentru suntserios):

Astea le facem noi la școală (algoritmi, scheme logice etc.) și sunt clasa a șaptea. Deocamdată suntem la început dar pe sem II vom trece la programare.

| kiwi28 a răspuns:

Iti recomand c++ se preda in multe scoli si e folosit cel mai mult pe piata

| suntserios a răspuns (pentru kiwi28):

E pe departe cel mai folosit pe piata. C++ e un limbaj destul de greoi si nu prea prodictiv. Java, C#, php sunt printre cele mai cautate pe piata, insa astea nu sunt limbaje pentru incepator mai ales Java si C# care sunt limbaje orientate obiect