| FlorinBboy a întrebat:

Salutare tuturor. Am o intrebare la care as prefera sa mi se raspunda serios, pentru glume sau ironii, nu va pierdeti din timpul pretios. Eu am 24 de ani si sunt un tip foarte timid, introvertit, rusinos. Si am terminat facultatea, dar nu imi place domeniul pe care am terminat. Chestia e ca am panica sa socializez cu alte persoane, mai ales straine. Eu nu am un job si imi e teama sa merg la interviu, ma panichez. Nu ma intelegeti gresit, ca as fi lenes. Muncesc acasa tot ce se poate, de la curatenie, pana la renovarea casei, ma pricep. Dar intrebarea mea, exista vreun job pentru introvertiti? Gen sa pot lucra de acasa, proiecte pe pc ceva? Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

De undeva trebuie sa incepi. A cauta, a pune in aplicare niste idei inseamna a face primii pasi. Dupa acesti pasi vei face altii pana vei alerga. Sigur ca eu ti-am spus putin metaforic dar FA LUCRURI! Nu pune mana pe piept si daca nu iti iese ceva - gata Renunt!

10 răspunsuri:
| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!
Pentru a lucra de acasa gasesti job-uri in domeniul vanzarilor. Suni clienti si trebuie sa le vinzi diverse produse. Poti da cautare pe internet sau sa-ti faci cont pe siteurile de recrutare si sigur gasesti ceva potrivit.
Si eu am avut o temere la primul interviu, este normal si nu te trebuie sa te rusinezi de treaba asta. Dupa ce m-au acceptat la interviu, au urmat alte temeri, oare cum ma voi descurca, ma voi integra, voi putea lucra in mediul respectiv, mii de intrebari, inteleg prin ce treci. Dar eu zic sa-ti faci si putin curaj, ca nu are ce sa se intample rau. Si nu-ti fie teama de esec sau de refuz. Pana sa ma angajez prima data am mers la foarte multe interviuri si am reusit intr-un final. Lucrul de acasa functioneaza o perioada, dar apoi o sa vrei mai mult, mai ales ca unele job-uri nu sunt atat de bine platite. Pune-ti in cap sa treci de bariera asta asumandu-ti toate riscurile si o sa vezi c-o sa-mi dai dreptate. Nu s-a intamplat nimic rau, ba chiar o sa-ti placa! MUUUUTA BAFTA iti doresc!

| ywar a răspuns (pentru ywar):

Iti mai spun inca ceva! ceea ce generatia tanara nu intelege: A incepe cu putin (oricum voi nu stiti nimic a face) nu inseamna umilinta! Altii dupa 16-17 ani de cariera au salarii mai mici decat cereti voi.
Fa sa fii pe picioarele tale si pune-ti mintea la munca. Lasa timiditatea!

| Frank51 a răspuns:

Exista tratament pentru orice problema, trebuie doar sa nu iti fie jena sa consulti un specialist.

| Sorina_Adyna_1970 a răspuns:

Te sfatuiesc si eu sa mergi prima data la un specialist. E pacat sa suferi o viata intreaga, de vreme ce problema ta se poate rezolva. Fa-ti curaj sa mergi la specialist, iar restul problemelor vor disparea de la sine, pentru ca vei fi un alt om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e introvertism, e boală
Ai anxietate sau tulburare de panică, te sfătuiesc să consulți un specialist

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns:

Fobie sociala, netratata vei da in izolare completă. Dacă iesi afara, între vecini sau oameni din cartier, pe care, poate nu-i cunosti, te simti ciudat? Simti ca vor ceva de la tine? Simti ca se uita insistent la tine? Te simti de parcă ai fi, gol sa zicem?

| RoCkKiD a răspuns:

Realitatea e ca daca nu cumva ai nu stiu cati ani de experienta sau ceva skilluri care se multeaza bine pe freelancing (gen procesare foto/video etc) nu o sa faci destui bani de acasa incat sa te intreti, sanse exista dar nu e ezonabil sa te bazezi pe asta.

In plus, din descrierea ta nu pari introvertit, pari sa ai probleme de anxietate care merg spre sfera patologicului. Persoanele introvertite nu-s neaparat feicite sa interactioneze pentru tine pare un adevarat chin.
Eu iti sugerez sa mergi la medicul de familie si sa ceri o trimitere la psihiatrie, nu asta nu inseamna ca esti nebun, inseamna ca e posibil sa ai nevoie de ceva medicatie usoara incat sa iti scada anxietatea. In acelasi timp ai nevoie de niste ore de terapie pentru a incepe sa lucrezi la cauza lor.

Cred ca daca incerci sa iti gasesti un job online nu faci decat sa eviti problema, ea va ramane acolo si te va afecta taota viata, calea mai sanatoasa este sa te lupti cu ea si sa iesi invingator.

| mgtow a răspuns:

Sofer pe tir. Doar metalul si tu in Romania e suficient 4000 lei pe luna salariu si ajungi sambata acasa. Mai bine faceai scoala de soferi nu pierdeai vremea cu facutatea

| Donsavas a răspuns:

Fobia socială și atacurile de panica se trateaza medicamentos la psihiatru. Ai să vezi o mare diferenta după ce începi tratamentul.