| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama daca sunt timid sau introvertit?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Daca esti introvertit, desi poti socializa, preferi propria-ti companie si contact social cat mai redus, pentru ca te simti mai bine singur. Preferi activitati solitare si hobby-uri de acest fel si simti ca prea multa socializare te lasa fara energie.
Daca esti timid, ai dori sa poti socializa fara nicio jena si sa poti sa intri in vorba cu oricine, dar nu prea reusesti. Diferenta consta in a putea sau nu socializa usor cu ceilalti. Daca poti dar nu vrei, esti introvertit, iar daca iti doresti dar nu poti, se poate sa fii timid.

2 răspunsuri:
| GumitzaDePepene a răspuns:

Din propria personalitate. Daca iti place sa fii singur, daca iti place propria ta prezenta mai mult decat a gastii, inseamna ca esti introvertit. Timiditatea nu poate fi exprimata de alti oameni, tu esti in masura sa intelegi daca esti timid sau nu. Sper ca te-am ajutat!

| Delicacy a răspuns:

Timiditatea face parte din temperamentul introvertit.Deci,este cam acelaşi lucru când spui timid sau introvertit.