| RzV28 a întrebat:

Vreau sa ma angajez in domeiul Politiei, fie ea Locala sau de Frontiera. Eu sunt absolvent de liceu cu BAC luat si vreau sa stiu daca ma pot angaja direct in domeniu fara sa mai fie nevoie de alte cursuri sau specializari. Si as dori sa aflu unde ma pot adresa pentru a afla ce posturi disponibile sunt in zona mea pentru angajare. Intreb aici poate exista si vreun cunoscator in domeniu care ma poate lamuri deoarece informatiile de pe net sunt foarte neclare. Astept orice informatie care poate fi utila. Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In politia locala te poti angaja direct, dupa care vei urma un curs de pregatire.
Pentru politia de frontiera trebuie sa urmezi o scoala de agenti.

| DrGoogle a răspuns:

Iti las aici un link pentru subofiter de penitenciare, posturi din surse externa fara scoala :)
http://anp.gov.ro/......-derulare/

| Mario2306 a răspuns:

Cand se or scoate posturi din sursa externa te poti angaja. Anul trecut au fost locuri peste tot: politie nationala, de frontiera, la emigrari, jandarmi. La ANP s scot mai tot timpul anului, aproape lunar( singura conditie este ca daca esti admis, trebuie sa ramai 5 ani la ei. Semnezi un angajament la inscriere). La politia locala la fel, se scot de 2-3 ori pe an posturi. Ca sa vezi, verifici saptamanal fiecare site al institutiilor de mai sus, la sectiunea Cariera- Posturi scoase la concurs. Daca vrei pe zona ta, scrii pe google Politia...(orasul tau) si o sa gasesti pagina politiei din orasul tau.