| Z4molxis a întrebat:

Vreau sa urmez mai departe facultatea de drept UBB Cluj si pentru admitere se cere un test de rationament logic cu pondere de 50% la nota finala. Am găsit un curs pe net pe un site Profesional-pn(parca) si as vrea sa întreb ce părere au cei ce au urmat acest curs s daca mi-l recomanda. E pe bune? Cer cât mai multă seriozitate.

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

E usor testul ala, tu straduieste-te sa iei nota mare la bac.
E test asemanator cu cel care se da la admitere la INM, cauta pe site-ul lor, daca bine imi amintesc aveau modele.

| CataC a răspuns:

Salut

Am dat fix acelasi test in 2004 pentru admitere la drept UBB Cluj, am luat 9, 50 la test.
Sunt intrebari de logica cu grade diferite de dificultate si ai un timp limitat (daca nu ma insel 1 ora, dar nu retin exact).
La mine problema a fost timpul, n-am apucat sa termin o sectiune si am raspuns din intuitie, asa ca singurul sfat pe care ti-l pot da e sa incepi cu ce ti se pare mai usor si sa lasi ce e greu la urma. In cazul in care nu te incadrezi in timp sa nu ramai cu intrebari usoare necompletate.
Altfel, habar n-am cum poti sa te pregatesti. Erau vreo 5 intrebari pe site ca exemplu dar sunt banale.
Ca exemplu, singura sectiunepe care o tin minte e cea pe care n-am apucat sa o termin. Sunt 5/7 case pe o strada, in diverse culori si in functie de diverse conditii sa stabilesti ordinea caselor. Gasesti pe net subiecte de genul.

Altfel, bafta

| Z4molxis explică:

Cata am căutat pe net si nu am găsit mare lucru.
Biul într-adevăr am nevoie de nota mare la bac, sunt foarte dezavantajat de profilul ales. Multumesc amândurora pentru răspunsurile voastre.