| Aldutssss31 a întrebat:

Sarcina poate fi un motiv al angajatorului sa nu te angajeze? Daca esti însărcinată in 4 luni(sarcina vizibila)si vrei sa lucrezi 3-4 luni inainte sa nasti este o problema la angajare?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod normal nu ar avea dreptul sa te refuze dar chiar daca te angajeaza iti vor face zile fripte.
Citeste legea: https://bit.ly/3uWEsaL

suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil sa fie
nu o problema pe fata ca nu cred ca e legal, dar iti va spune ca a gasit pe cineva mai calificat etc etc.

tu daca ai fi angajator te ai chinui sa iei pe cineva si fix cand incepe sa dea randament sa plece 2 ani?

| sierra1 a răspuns:

Oficial NU o să recunoască niciunul dar probabil, așa fac

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti insarcinată?

| Wr3nch a răspuns:

Motivul e ca daca te ea asa dupa trebuie sa iti plateasca maternal. Si logic ca nu le convine sa ii muncesti tu 4 luni si dupa el sa iti dea 2 ani concediu maternal.

| Ochianu_Alina_1986 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu angajatorul este cel care îți plătește indemnizația de creștere copil, ci Statul.
Angajatorul plătește maxim 5 zile de concediu medical (dacă ai nevoie de concediu medical) apoi tot Statul preia și această plată la nevoie.
Logica este simplă: in trecut ați contribuit, atât tu cât și angajatorul, la Stat, nu la angajator. E cam pe sistemul pensiei.

| Frank51 a răspuns:

Uite cum facem, dacă mă plătești(bine), mă duc la toți angajatorii din România și ii întreb personal.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da... intrebarea ta este "poate fi"
evident ca POATE FI, dar depinde intr-adevar de o multitudine de factori, cum ar fi ce fel de persoana e angajatorul, ce ordine a primit de la sefi, ce job ai (daca ai un job care se cauta, nu ii intereseaza ca lipsesti cateva luni), etc.

| Denisa0954 a răspuns:

Poate fi în cazul în care angajatorul dorește să angajeze pe cineva pe o perioadă lungă. Dacă are de ales intre tine care poti munci 3-4 luni si intre o altă persoană care nu este ingradita de alte circumstante, se poate sa o aleaga pe ea in detrimentul tau

| Dintrebare a răspuns:

Asta trebuie sa il intrebi pe angajator pentru ca el stie ce cauta. Daca nu este un post cu mare responsabilitate sau nu au nevoie de cineva pe perioada nedeterminata, atunci probabil nu ar fi nicio problema. Angajatorul alege pe cine vrea. Legal vorbind nu trebuie sa iti ofere o justificare daca nu te selecteaza. Sau daca vrea sa fie elegant, iti spune ca nu te potrivesti criteriilor de selectie si aia e.

| existential a răspuns:

Nu se poate generaliza. Depinde de situatia din firma respectiva, de domeniu. Nu ne-ai spus ce fel de job doresti.
Poate in unele locuri persoana devine productiva dupa 3 luni de training. Atunci nu ar fi rentabil pentru ei sa stai doar 4 luni. Daca te reangajezi acolo cand iesi din post natal, e posibil sa ai nevoie de alt training si poate nu le-ar conveni.
Depinde de domeniu. Tu ar trebui sa il cunosti mai bine.

| Rihanna20B a răspuns:

Depinde de persoana. Mai bine aștepți pana după naștere.