| andreidin a întrebat:

Scoala de politie Campina sau Cluj unde credeti ca este mai bine? si daca e sa se schimbe inaltimea la 1.70 avand in vedere ca esti agent nu ofiter, se pote sa treaca cu vederea la Cluj ca ai 1.68?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Criterii specifice pentru recrutarea candidaţilor la concursurile de admitere în şcolile postliceale ale Ministerului Afacerilor Interne şi în şcolile postliceale ale Ministerului Apărării Naţionale:

(2) Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor sunt următoarele:
d) să aibă înălţimea de minim 1, 65 m bărbaţii" - SURSA = "Ghidul admiterii 2015" de la linkul oficial :
http://www.scoalapolcj.ro/Admitere%202015/Ghidul%20ADMITERII%202015.pdf

Eu îţi recomand Şcoala de Agenţi de Poliţie de la Cluj-Napoca :)
Acum, depinde care ţi-e mai "la îndemână"...

Vezi alte detalii la linkul :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune!

| andreidin explică (pentru bursuc001):

Frate totusi poti sa-mi justifici de ce imi recomanzi Cluj-Napoca big grin? si eu tot acolo as zice, dar tot ce avatanje zici ca ai acolo?

| bursuc001 a răspuns (pentru andreidin):

Depinde la ce fel de "avantaje" te aştepţi/referi...
Ca avantaj, eventual, te raportezi la distanţa faţă de domiciliu ( depinde unde stai ) - şi, în funcţie de asta, alegi una dintre şcoli.

Eu am recomandat-o pe cea de la Cluj-Napoca deoarece sunt clujean; în plus, am avut un nepot care a absolvit-o şi NU s-a plâns că ar fi fost vreo problemă :)

Şcoala de la Cluj este relativ nouă şi e într-un oraş foarte mare ( reşedinţă de judeţ ) - deci, bănuiesc că are dotări mai moderne decât cea de la Câmpina!
Eventual, studiezi site-urile şcolilor şi compari dotările :
http://www.scoalapolcj.ro/infrastructura.htm

http://www.scoalapolitie.ro/Prezentare/bazamat.htm

| andreidin explică (pentru bursuc001):

Da, dar de exemplu distanta la mine este asa: pana la Cluj fac mai mult cu o ora fata de Campina...pentru o ora, zic eu ca n-are sens sa te iei dupa distanta, as vrea sa aflu daca la Cluj sunt profesorii mai ok decat la Campina.Si multumec pentru raspuns

| bursuc001 a răspuns (pentru andreidin):

Cu plăcere happy

Într-adevăr, pentru o diferenţă de 1 oră, nu prea contează în ce direcţie o iei.
Din păcate, despre profesori NU ştiu ce să-ţi zic deoarece NU cunosc detalii sad

O zi frumoasă!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inaltimea minima pentru admitere este acum de 1, 65 pentru barbati, a fost schimbata de anul trecut.
Cred ca ambele scoli sunt cam la fel, doar ca aceea din Cluj Napoca este mai mica.