| 0PopaPorno a întrebat:

Se castiga bine din meseria de programator? Cam cat?

4 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

Intre 1000 -1500 euro la noi in tara un programator bun.in afara.de ex in cipru iei in jur de 3000-3500 euro fara probleme

| Neworder21 a răspuns:

Se castiga pe masura lucrului indeplinit.
Salariul in mediu a unui programator ce a terminat masteratul, daca are note frumoase, ceva practica si un mic staj de lucru e in jurul la 2000-5000 $ depinde de companie, si de concurenta.

cu 300-500 $ ai putea gasi mai usor un lucru.

Un programator profesional castiga in jurul la 20 000 $.

+ ca exista avantajul, ca lucrul sa il poti indeplini acasa, in fata PC-ului,
(depinde de situatie)

Trebui cu siguranta de metionat ca este destul de greu de invatat: multa matematica, logica, si mult lucru in limbajele de programare.

Daca te intereseaza, si doresti sa pasesti pe aceasta cale profesionala,
fa cunostinta cu:
- Limbajul C, C++, java,
- Programarea orientata pe obiect
- Html, PHP, mysql ( pu web design)
(nu este programare curata, insa parerea mea este ca un programator adevarat, cu siguranta terbuie sa cunoasca si bazele web-disegnului)

Din matematica:
- calculul diferentia, integral,
logica informatica, matrici, vectori,
toate asta trebuie cunoscute.

Ai putea sa inveti macar notiunile generale din ceea ce am scris mai sus, pentru ca apoi iti vor prinde un MARE bine, intrucat materialul se complica din ce in ce mai mult. Cauta informatie sau vezi lectii pe youtoube, te vor ajuta.

Deci, se castiga chiar foarte bine, daca o sa inveti mult, multe nopti cu conspectele in fata, sau lucru la PC.

Succes.

| unknownn a răspuns:

Depinde de noroc, daca prinzi un post din afara poti sa castigi si cateva mii de dolari pe luna.

Răspuns utilizator avertizat