| anonim_4396 a întrebat:

Se merita sa invat limba engleza? Ma poate ajuta in cariera? Sau toata lumea stie engleza si nu imi pot gasi un loc de munca? Sau sa imi aleg alta limba?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Engleza nu mai e o limba straina, dar fiindca o stie toata lumea, e un handicap sa nu stii limba engleza. Sigur ca merita invatata, daca nu o inveti, vei regreta toata viata.
Dar daca inveti engleza, nu se cheama ca stii o limba straina. Ar fi bine sa mai inveti macar inca o limba.

daniela
| daniela a răspuns:

Merita sa inveti orice limba straina... chestia asta ajuta oricum ( ar mai fi germana, franceza, spaniola, italiana)

mlm
| mlm a răspuns:

Cu siguranta te va ajuta in cariera, limba engleza este o limba de circulatie internationala si cea mai vorbita.

| SweetCandy a răspuns:

Da invata limba engleza, dar nu ar fi rau sa stii si alte limbi, pentru ca in ziuz de azi e foarte bine sa fii pregatit!

| roksyk a răspuns:

Nu este corecta formularea "se merita", ci "merita".
Da, merita, fiindca nu toata lumea stie engleza si la un loc de munca constituie un avantaj. Desigur, daca stii, pe langa engleza, si franceza sau germana cu siguranta vei avea mai mult succes. Bafta in continuare!

| viki a răspuns:

Bineinteles ca se merita.In ziua de azi, nu prea mai gasesti niciun job in care sa nu'ti trebuiasca lb. engleza.hee hee

| speranza24 a răspuns:

Din proprie esperienza iti spun ca se merita, engleza peste tot in lume unde mergi se vb,, dar daca ai posibilitatea sa inveti si alte limbi straine, e foarte bine, pentru ca in viata nu stii, cum iti poate fi de folos...si sa fim sinceri,, ai intotdeauna un pas inainte celorlalti, nu doar in cariera dar si in viata de zi cu zi.

| Ornella a răspuns:

Se merita happy si te poate ajuta in cariera! Eu cred ca in primul rand ar trebui sa inveti engleza si apoi alte limbi daca mai doresti happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti recomand sa inveti atat engleza, cat si o a doua limba straina.
In cariera te va ajuta cel mai mult sa stii meserie, numarul locurilor de munca ce depind numai de limba straina vorbita fiind limitate, si evident au o concurenta mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca merita. Aproape in orice oferta de munca se cere o limba straina, de obicei limba engleza, si carnet de conducere. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact

| el3ctronizenT a răspuns:

Logic k se merita!
desi in viitor kineza si araba vor fi tari...

| Sophie_3843 a răspuns:

Se merita garantat sa inveti limba Engleza, deoarece este o limba universala pe care toti o folosesc in orice tara pe care ai vizita-o! MULTA BAFTA LA-NVATAT!

| planningmanager a răspuns:

Daca nu ma insel, este conditie obligatorie la angajare.
Cum tot obligatoriu devine cunoasterea unei a doua limbi de circulatie internationala (depinde de profilul firmei).
Fa un business bun: negociaza cu o firma de profil pretul pentru 2 cursuri (recomand engleza + germana).

| Buftea_Meditatii_Limba_Engleza_1978 a răspuns:

A cunoaste a doua limba este ca si cum ai detine un al doilea suflet!
Imediat ce pășim pragul casei noastre ne dăm seama cât de importantă este achiziția unei limbi străine și câte avantaje ne aduce acest lucru. Încercând să fac un exercițiu de imaginație, tresar numai la gândul cât de multe persoane și locuri am putea cunoaște, câte ziare și cărți am putea citi, câte filme și programe de televiziune am putea înțelege, câte site-uri Web le-am putea vizita, și toate astea cunoscând limbi străine!
MAI MULT?
Motive pentru învățarea unei limbi străine
- ne ajută să ne extindem viziunea asupra lumii;
- încurajează reflecția critică asupra relației dintre limbă și cultură, limbă și gândire;
- se extind semnificativ oportunitățile pentru petrecerea timpului liber (cum ar fi călătoriile, vizionarea de filme în limbi străine, vizionarea de programe TV străine);
- îmbunătățește cunoașterea limbii materne (prin comparație cu limba străină);
- ne expune moduri de gândire și puncte de vedere disponibile numai într-o anumită limba străină și prin cultura acesteia;
- ajută la construirea abilităților practice ce pot fi utilizate și pentru alte discipline;
- favorizează înțelegerea relației dintre limbă și natura umană;
- învață și încurajează respectul pentru alte grupuri etnice;
- contribuie la dezvoltarea personalitatii omului;
- contribuie la realizarea obiectivelor naționale, cum ar fi dezvoltarea economică sau de securitate națională;
- amplifică sentimentele de respect de sine și siguranță.