| alexandra12058894 a întrebat:

Stie cineva cat e înălțimea minima necesară pentru academia de poliție? Si daca am cu 2-3 cm mai putin, nu pot sa ma înscriu? E nevoie la cm fix înălțimea?

Răspuns Câştigător
| xXNikeXx a răspuns:

Buna.
1,60 m la fete.
Bafta la invatat.
Daca ai alte intrebari legate de academie si vrei sa iti raspunda studenti / absolventi ai academiei nu ezita sa pui intrebarea ta aici :
www.cadeti-academiadepolitie.ro/forum/index.php

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin Ordinul nr. 63 din 25 aprilie 2014
pentru modificarea Ordinului ministrului internelor şi reformei administrative nr. 665/2008 privind unele activităţi de management resurse umane în unităţile Ministerului Afacerilor Interne, s-a stabilit ca inaltimea minima pentru candidati este de 1, 65 m pentru barbati si 1, 60 m pentru femei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

În temeiul dispoziţiilor legale în vigoare aplicabile, candidaţilor care optează pentru înscrierea la concursul de admitere la Facultatea de Arhivistică nu li se aplică baremele referitoare de înălţimea minimă pentru bărbaţi şi femei, acestea fiind valabile doar pentru candidaţii ce optează pentru Facultatea de Poliţie, respectiv, Facultatea de Pompieri.
Citeste comunicatul de la 26. iun 2014 : http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html
La cele care se aplica baremul acesta este: 1, 70 metri pentru barbati si 1, 65 metri pentru femei.

| Eduard619 a răspuns:

1,60 m si cred ca este o problema daca ai mai putin...

| Matrixy a răspuns:

165cm asta e inaltimea minima

| Robert_Alex_1997 a răspuns:

Să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile.

Citeste mai mult: adevarul.ro/locale/iasi/vrei-devii-jandarmm-vezi-conditii-trebuie-indeplinesti-1_50ae25bc7c42d5a6639a056f/index.html

| Boesteanu_Adutzu_1999 a răspuns:

Trebuie sa ai minim 1.70! nu cred ca e vreo problema dacă ai mai puţin! happy