| George1337 a întrebat:

Stiu ca daca esti politist de frontiera poti avansa in grad mai usor daca ai Facultatea de Drept termiata? Cineva mi-a spus ca poti avansa la fel de usor si daca ai terminata o facultate de inginer.
1. Este adevarat acest lucru?
2. Daca este adevarat, eu sunt la o facultate de inginerie silvica, daca o termin o sa ma ajute in avansarea in grad ca agent al politiei de frontiera?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar o facultate cu specialitatea necesara politiei de frontiera te poate ajuta. Poti merge la subcomisari si apoi sa avansezi catre categoria chestori. Altfel ramai in grupul agentilor si avansezi la timp sau mai repede daca dai dovada de diferite "calitati". Aceste calitati sunt ori sa fii prea destept, ori sa fii pe faza pentru prinderrea unor infractori, ori sa dai ciubuc si sa si nimeresti persoana potrivita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te angajează să plantezi copaci pe frontieră.
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/pg-personal-28.html