| KaanNoah a întrebat:

Sunt a 11a la bio chimie si vreau sa merg pe programare mai departe. M-am apucat de C++ initial doar ca este greu si am vazut la foarte multi ca este foarte bine sa ma apuc de Python. Voi ce ziceti? E bine sa ma duc la facultate cu acest limbaj de programare deja invatat? Vreau la facultatea de informatica si matematica Timisoara. Sfaturi?

Răspuns Apreciat de Editori
| Redhead6 a răspuns:

Buna. Am terminat facultatea de informatica si iti recomand sa incepi cu o culegere de algoritmica, sa inveti si sa intelegi algoritmii elementari. Te vor ajuta sa intelegi mai bine programarea, de exemplu structurile repetitive care iti trebuie cam in orice limbaj. Apoi iti recomand sa faci niste exercitii in c++, te va ajuta sa intelegi functiile. E important sa ai aceste cunostinte de baza ca sa studiezi apoi alt limbaj precum python, java. Eu in facultate am facut mult java, c#, c++ si iti trebuie o baza destul de buna pentru astea, mai ales ca in facultate profii nu o sa te ia chiar de la 0 barat. Si daca vrei tu neaparat python il poti invata dupa ce ai cunostintele despre care ti am spus.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu renunti la C++ si, daca poti, sa mergi la UBB, deoarece calificarea obtinuta acolo e recunoscuta international.

| Frank51 a răspuns:

C++, Java si html(web design) se cere foarte grav, in principiu daca stii C++ foarte bine esti asigurat pe viata.

| KaanNoah explică:

As fi recunoscator daca m ai ajuta cu mai multe raspunsuri, undeva in privat. Poti?

| Redhead6 a răspuns (pentru KaanNoah):

Da, sigur

| Redhead6 a răspuns (pentru KaanNoah):

Ti am raspuns pe privat, insa nu ma lasa sa trimit pentru ca sunt utilizator junior :pp
Si nu prea stiu cum sa luam legatura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

C si/sau C++ iti pun cel mai bine bazele a ceea ce inseamna programarea. E un limbaj low level si te invata foarte bine cum sa faci managementul memoriei. Python nu iti pune aceleasi baze cum nici limbajele strict orientate obiect nu o fac.

| KaanNoah explică (pentru Redhead6):

Pfff.Chiar vreau sa luam legatura

| KaanNoah explică (pentru Redhead6):

Instagramul meu: pane_cosmin