| galactic5 a întrebat:

Am cateva nelamuriri in legatura cu facultatea, eu vreau sa merg pe o facultate de matematica si informatica, dar am inteles ca este examen de admitere la mate/info si eu nu am nicio treaba cu niciuna dintre ele, ce sanse am sa pot intra daca ma apuc serios de invatat?

10 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Depinde de universitate. Sfatul meu ar fi sa te uiti la mai multe sa vezi cum se face admiterea si sa gasesti una la care se intra pe baza de dosar. De exemplu, la Ovidius în Constanta nu se da examen ci se intra cu dosarul iar departajarea se face dupa media de la Bac. Chiar daca nu ai treaba cu niciuna din ele, din cate stiu, facultatile oricum te iau de la 0, asa ca nu ai motive de grija, conteaza sa-ti placa. Succes! ^^

| galactic5 explică (pentru Yukidaruma):

Nu trebuie sa stiu macar matematica Basic din liceu?

| Yukidaruma a răspuns (pentru galactic5):

Eu am multe cunostinte la aceasta specializare, mi-au spus ca in primul an i-a luat de la radicali si ecuatii de gradul unu, in conditiile in care, prietenii mei au terminat liceu teoretic. Cum am spus, daca concursul este pe baza de dosar, nu o sa dai niciun examen, va conta doar media de la bac la departajarea taxa/fara taxa. Totusi, la facultatile la care se intra pe baza de examen ma gandesc ca sunt ceva mai mari asteptarile de la viitorii studenti si nu vor fi acceptati fara un bagaj de cunostinte standard astfel incat profesorii doar sa vina sa completeze mai departe cu informatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceva nu se leaga, de ce ai vrea la o facultate de mate info daca, citez: "eu nu am nicio treaba cu niciuna dintre ele"?

Problema sa stii ca nu e intratul, ci cei 3 ani in care o sa faci la un nivel inalt niste materii cu care citez iar "eu nu am nicio treaba cu niciuna dintre ele"

| galactic5 explică (pentru suntserios):

Ma pasioneaza securitatea it si sunt dispus sa invat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt resurse pe Internet pentru asta.
Ca să treci de la faza - nu am treabă cu nici una din ele, la competența și cunoștiințele necesare ca să faco față unui examen de admitere care este și concurs pe locuri în același timp, asta necesită un efort serios din partea dtale, și timp de studiu. Dacă ai de învățat pentru școală în același timp, va fi greu dar nu imposibil. Sunt resurse pe Internet. Depinde de forța deciziei dtale, de efortul care îl depui, șansa ți-o creezi singur,

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie sa cumperi cartea de grile care se dau la admitere, vezi cum sunt, cât de grele și poți încerca să vorbești cu colegii din clasa de mate-info din școala ta care vor sa se ducă la aceeași facultate și specializare, poate unii iau ore de la un profesor. Poți sa te duci 2 săptămâni la ore, sa îți recomande niște manuale și, eventual, sa îți schițeze cumva materia în mare și apoi o înveți acasă și te mai poți duce la ore sa te testeze din cand în când sa vezi în ce stadiu ești. Deși mate și info se învață foarte greu singur, dacă nu ai pe cineva care sa te ghideze (ar fi bine sa iei ore pana la admitere). Poți încerca, încă mai e timp happy

| galactic5 explică (pentru WhiteLife):

Mersi pentru informatii! Am gasit: http://math-pdr.com/liceu.html
exemple, am vorbit cu cineva care este anul 2 si cu un profesor, au zis ca este greu dar nu imposibil, trebuie sa dedic foarte mult timp daca chiar vreau asta, mersi de ajutor

| galactic5 explică (pentru WhiteLife):

Mersi de ajutor!

| WhiteLife a răspuns (pentru galactic5):

Cu drag, mult succes!