| Madalin0524 a întrebat:

Cat de bine trebuie sa stiu programare și matematică dacă vreau sa dau la Facultatea de Informatica? Am terminat pe profil de filologie si as vrea sa stiu daca as putea face fata daca ma apuc de acum sa invat Python sau Html, javascript pana in octombrie?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa stii.
Matematica nu se ia de la zero in facultatile de profil. Se porneste de la ce s-a facut in liceu la profilul M1.
Programarea in general se ia de la zero, dar cum majoritatea stiu deja bazele se trece foarte repede si trebuie sa tii pasul daca nu ai invatat programare.

Html nu e un limbaj de programare, nu te va ajuta cu nimic intr-un timp asa scurt. Ar fi bine sa te apuci sa inveti programare, nu sa te axezi pe limbaj, iar cand ai inteles niste concepte cel mai bine pui in practica in C/C++ cat esti in perioada de invatare.

| Brizbriz a răspuns:

Informatica nu e programare ci algoritmica, care e o ramura mai "izolata" a matematicii
ca practic o sa faci si programare, nu inseamna DELOC, ca sunt acelasi lucru

deci, nu te apuca de Python ci de chestii de gen "tehnici de programare"
iar
html e aproape 0 programare... daca nu te apuci de html5, html-ul kior se face efectiv intr-un editor visual si/sau il inveti in juma' de ora intreaga (daca te duce mintea, evident)

javrascript in schimb e o chestie avansat dedicata pentru job PRACTIC, in facultate nu prea te ajuta/nu se face aproape deloc, pentru ca este efectiv programare la nivel de browser, adica, numai pentru clientii unui site

cat despre matematica, presupun ca trebuie sa tocesti la greu, ca sa iei examenul de admitere, chiar daca practic, in IT, e tot un fel de nu ar mai fi, se folosesc, cat de cat, baze de numeratie, si alte chestii marunte, si cam atat