| SingleForOne a întrebat:

Sunt intr-o situatie in care am aproape 5 ani in campul muncii (18-23 de ani insa doar 1 sau 2 ani in diferite companii, si chiar cateva luni. In prezent sunt intr-o companie de 1 an jumatate, dar cu salariul minim pe economie, si nu au de gand sa creasca, insa fac si facultate cu frecvența redusa, si ne înțelegem bine incat poate sa-mi ofere timp cat am nevoie pentru examene si diferite teste.

Ar fi potrivit sa lucrez in alta companie pentru un salariu mai mare (intre 2000, 2500, 3000 de lei), dar sa-mi risc oportunitatile de cariera, adica sarind de la un job la altul in fiecare an SAU sa risc venitul (adica sa raman la minimul pe economie), dar sa-mi mentin consistenta si popularitatea in compania curenta, posibil sa am o promovare (sa am cel putin 2 ani in compania curenta, dar poate si mai mult)?
Problema principala este sa-mi mentin veniturile pentru a plati taxa la facultate, si sa nu raman pe tuşă financiar si profesional.

24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Consistenta si popularitatea nu iti pun piine pe masa. Eu prefer sa angajez pe unul care a schimbat 20 de joburi si vad ca a avut un crescendo profesional decat pe unul care a lucrat palmas ani la rind in acelasi loc fiindca i-a fost frica sa riste.

| SingleForOne explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi place acest tip de gandire, insa majoritatea angajatorilor nu gandesc la fel. Acestia gandesc dupa anii de experienta personala si profesionala intr-o companie, si seriozitatea oferita (poate si dovedita, prin scrisori de recenzie). De asta sunt reticient, plus facultatea si alte costuri (permisul de conducere, cursuri profesionale, situatiile medicale, etc)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

Majoritatea angajatorilor sunt niste scirtari care cumpara bostani de 2 lei din LIDL si ii trec pe factura la firma cu rulaj de vreo 250.000 EUR pe an (nu inventez, am fost martorul unei faze de-astea, tontul ala a zis si CIF-ul cu voce tare de cateva ori suficient cit sa il retin si sa caut de curiozitate pe net ce firma are) care nu are nici o legatura cu sectorul alimentar. Deh, punem hirtia igienica si bostanii de placinta pentru bunica ca si cheltuieli de protocol, ca doar nu o sa dam doi lei in plus la salariul amaritilor care lucreaza pentru noi, nu? Daca cineva a stat blocat intr-o companie mai mult de 4-5 ani, atunci are o problema. Lipsa de motivatie/plafonare. Am un prieten super programator, a lucrat ca senior si la Adobe, si la EA Games, dar nu a ramas in nici un loc. Mereu a mers catre ceva care sa reprezinte provocari mai interesante si sa il tina motivat. Si intre joburi mai ia cate o pauza de cateva luni bune ca sa isi vada de proiecte proprii, hobby-uri, sa se urce pe munti, sa alerge maratoane.
Nu fi reticent. In ce domeniu lucrezi/ce skilluri ai? Facultatea poate sa astepte. Posibil sa am ceva pentru tine, direct sau indirect.

| SingleForOne explică (pentru GabiDumitrescu):

Pot spune cel mult ca am "porniri" spre marketing si vanzari, iar facultatea este in finante, primul an. Cu ce te ajuta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

Limbi straine?

| SingleForOne explică (pentru GabiDumitrescu):

Engleza, si putina franceza, germana, si spaniola (asa din filme, muzica, si incerc sa aprofundez)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

Ce faci la jobul actual? Ai publicat/scris continut tehnic (mai mult sau mai putin tehnic, asta se poate detalia dupa aia) in engleza?

| SingleForOne explică (pentru GabiDumitrescu):

Asigur vanzarile de produse din zona data mie, sucuri in special, prin plasamente extra si aplicarea unor branding-uri (contractual, vorbind, stabilit si cu alti reprezentanti, "targete", minimizarea pierderilor, relatia buna cu clientii). In timpul liber, vand asigurari, cu toate ca este alta tema, dar principiile sunt aceleasi.
Alte optiuni de lucru era operator de date (nu e cine stie ce, dar prin anunturi, veniturile sunt in jur de 2000-3000 de lei) sau contabil, la nivel incepator, printr-un curs de cateva luni.

| haileewatson a răspuns:

Companiei nu ii pasa de tine, ii doare la banana. Nu iti ofera marire de salariu, desi esti de 1 an jumate. Daca pleci vor angaja pe altcineva in urmatoarea zi. Esti replaceable.

Mentalitatea ta asta de "sa-mi mentin consistenta si popularitatea in compania curenta" o sa-ti faca rau pe termen lung.

99% din companii vor fi flexibile cu tine daca esti student si ai nevoie sa mergi la examene.

Sfatul meu e sa-ti gasesti un alt loc de munca mai bine platit, vei evolua profesional si iti vei permite in continuare sa platesti facultatea. Am schimbat 3 job-uri in ultimii 4 ani si NICIODATA nu am fost refuzata de cineva pentru ca am stat la un loc de munca doar 1 an.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru haileewatson):

Ce zici tu e corect in cazul companiilor de c*cat. O companie condusa cu cap face tot posibilul sa mentina angajatii motivati. The carrot approach, you know...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termina facultatea. Daca intre timp apare altceva care sa-ti dea siguranta de la jobul actual, pe mai multi bani, poti sa schimbi. Acum prioritatea este facultatea, nu jobul.

| sdaads a răspuns:

Adică tu de 5 ani lucrezi pe un salariu minim. Te mulțumești cu un salariu de 3000? E prea mic dude.

Nu știu ce calificări și studii ai, dar eu le as da jet în prima secunda.

| SingleForOne explică (pentru sdaads):

Dumneata, cu ce te lauzi?

| sdaads a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu ma laud. Eu ți am spus doar ca ar trebui sa le dai jetu dacă de 5 ani te țin pe salariu minim. E inacceptabil.

| SingleForOne explică (pentru sdaads):

Nu e aceeași companie, cam mereu în acest timp am început de la zero, și tot la fel pana termin facultatea (daca fac cursuri profesionale). Nu am cursuri sau studii superioare, ci mă pricep la ceea ce fac, si as considera ca as merita o marire, dar experienta nu este singurul factor pentru asta. Consider atitudinea ta ca pe o insultă, iar dumneata te-ai crede superior. Poate este adevarat, dar ar trebui să-ți argumentezi atitudinea, sa-mi spui despre tine. Nu poti sa spui ce-si-cum despre altii, daca dumneata nu te faci înțeles, nu te reprezinți într-un fel.

| sdaads a răspuns (pentru SingleForOne):

Și după ce termini facultatea tot pe salariu minim ai de gând sa lucrezi?

nu stiu cum ai găsit tu salariu minim, dar majoritatea locurilor de munca necalificate se învârt în jurul la 2500 lei. Dacă ai și putina experienta deja iei 3000 lejer. Iar când termini facultatea deja vorbim peste 4000.

| SingleForOne explică (pentru sdaads):

Asa ar fi corect, dar mi se pare ca invarti cateva cifre, si nu le compari dupa realitatea actuala, iar cifrele difera intre orase.

| sdaads a răspuns (pentru SingleForOne):

Cum adică învârt cifre?
Cum adică nu compar cu realitatea?

Cu un salariu de sub 3000 dacă ești singur mori de foame în ziua de azi.

Nu prea contează orașele.

| SingleForOne explică (pentru sdaads):

Singur, si nu ajung 3000 lei (+/-600euro), si nu conteaza orasele, unde in Bucuresti e mai scump decat in Cluj, si Cluj mai scump decat altele, si nu ajungi sa faci economii, macar 5-10%. Doamne fereste... mie imi ajunge minimum incluzand chiria, mananc decent, sunt imbracat decent, plus transportul public si alte utilitati, si pot plati la facultate. Am dat de nivel zero si sub zero, dar imi revin la normal luna urmatoare.
Cum sa nu ajunga 3000 lei? In mod normal, cu acelasi stil de viata, mi-ar veni si 30% pentru economii. Doamne fereste.

| sdaads a răspuns (pentru SingleForOne):

Deci tu după ce termini facultatea te vei mulțumii cu 3000?

E cam grav.

| SingleForOne explică (pentru sdaads):

Sa ma multumesc? Nu. Abia atunci incepe lupta pentru venituri mai mari. Ai citit ce facultate studiez? Nu rezulta o cariera in care se bazeaza doar pe salariu ca singurul venit, fie si acela 5, 000 lei sau 10, 000 lei. Cum am spus, nu prea esti in trend.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

Daca incepi de la zero in compania x, crezi ca experienta anterioara dispare, sau cum?

| SingleForOne explică (pentru GabiDumitrescu):

Experienta din domeniul x nu se compara cu domeniul y, iar companiile din domeniul x nu ofera sanse mai bune fata de domeniul y, si mai putin fata de domeniul z. Insa, dorinta de dezvoltare nu se afla in domeniul z (de exemplu, IT), ci in domeniul y (vanzari). Daca adaugam experienta ca "dezvoltare personala, indiferent de domeniu", atunci ar fi xx; xy; xz; etc -primul "x" fiind dezvoltarea personala, care uneori nu are relatie directa cu domeniul, ci reflecta adaptabilitatea. Deci asta ar fi alta discutie, si nu ma gandesc sa schimb domeniul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

Apropos de domeniu, daca tot esti bun pe vinzari/marketing, uite un pont de milioane - https://vindem-ieftin.ro/depozit-virtual/