| anonim_4396 a întrebat:

Sunt marinar stagiar si vreau sa devin fluvial marinar plin, ce in ce costă testul ala cu anr trebuie să-l dau la Galați?

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dacă căutai bine, siteul îți da mură-n gură https://www.ceronav.ro/cursuri/

| johnnny123 a răspuns:

Păi dacă ești marinar stagiar, nu ai acces la aceste informații? Mă gândesc că nu sunt prea mulți marinari fluviali pe TPU.

Este ca și cum ai lucra la Administrația Națională de Meteorologie și ai întreba pe TPU cum va fi vremea.

| lilskies a răspuns (pentru johnnny123):

Crede-mă marinăria e un subiect dispărut de pe fața planetei caut si pe google nu mi dă decât articole de prin 2016

| johnnny123 a răspuns (pentru lilskies):

Nu ai înțeles ce am vrut să zic...

Tu cu gura ta ai spus că ești "marinar stagiar". Asta înseamnă că ești deja în domeniu și ar trebui să ai acces mult mai ușor la acele informații. Și atunci de ce să le cauți pe un forum generalist?

Ce fel de marinar stagiar ești, dacă nu poți să afli nici măcar în ce constă un test de marinar?

| MihaelaDart a răspuns (pentru johnnny123):

Pai nici el nu știe exact ce este. In întrebările lui reiese are vârsta de 18 ani, apoi este marinar fluvial, apoi este fost marinar stagiar și acum iar stagiar și dorește fluvial. https://www.tpu.ro/utilizator/abmlbo/intrebari/1/ Cei drept este un vis a lui sigur și dorește informații despre asta dar el este deja în vis la stadiul de marinar.

| lilskies a răspuns (pentru MihaelaDart):

Văd că nici pe TPU nu poti pune o întrebare că gata se găsește unu deștept ca tine nu mai judeca nu mi știi situația așa ca nu te obligă nimieni să-mi răspunzi la întrebări așa că stai parcat

| MihaelaDart a răspuns (pentru lilskies):

Multumesc pentru compliment, asta inseamna ca atunci cand pui o intrebare iti asumi orice responsabilitate la raspunsurile primite. Era doar o observatie, dar daca ai fi gandi intelept nu ai fi spus prostiile astea pe gura! Daca erai destept asa cum crezi, ai fi gandit de 10 ori pana sa scrii acest comentariu! Este cale lunga pana a judeca si a observa, habar nu ai sa diferentiez una de alta.

| lilskies a răspuns:

Ok imi cer mii de scuze știu si înțeleg ce ai vrut să spui imi foarte rau ca te am jignit. Dar când răspunzi la o întrebare pe TPU încearcă sa răspunzi frumos pentru ca mai există si oameni orgolioși care sunt sensibili așa ca mine tu când mi-ai răspuns prima dată eu am luat-o ca pe o jignire ca mai prost sau că-s de pe altă planetă dacă imi răspundeai simplu si frumos fără să-mi faci observație nu se ajungea la înjurături

| MihaelaDart a răspuns (pentru lilskies):

Raspunsul meu a fost unul corect, a fost doar o observatie pentru ca tu te dai drept altcineva decat pari desi intr-un final la o intrebare mentionezi varsta. Nu am jignit si nici rau nu ti-am vorbit. Daca observai ti-am dat un site, daca l-ai fi consultat, nu ai mai fi avut aceste izbucniri nervoase. In viata este bine sa privesti lucrurile altfel, si sa stii cum sa te exprimi cu cei pe care habar nu ii cunosti. Lasa orgoliul, cu el pierzi in viata!