| robyroby a întrebat:

Sunt pe clasa a VII-a si parinitii mei deja se gandesc la viitorul meu. Ma tot bat la cap sa urmez cursurile unui Liceu Militar. Am un avantaj deoarece liceul este la 2 pasi de casa (Stau in Alba Iulia). Pe mine nu m-ar deranja sa urmez cursurile unui liceu militar. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca iti place nu sta pe ganduri, mai ales ca locuiesti in apropiere.Vei avea o cariera asigurata si un salariu pe masura. Dupa terminarea liceului poti urma Academia Militara si devii ofiter, de tine depinde, dar merita.

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Daca tu iti doresti cu adevarat asta si parintii tai te indeamna fa tot ce poti pentru a reusi. Daca tu nu iti doresti asta spune-le. E drept ca trebuie sa te gandesti din timp insa intre timp poti sa iti descoperi un talent aparte. Gandeste-te bine daca iti place sau nu vrei sa ii superi pe parinti.

| elena a răspuns:

Te sfatuieste un militar "batran", lasa armata sa o faca...de ras...altii, tu mai ai timp sa decizi, ce vei face in viitor si chair daca sunt parintii tai, fa ceea ce-ti place, sa poti avea libertate in gandire si de actiune. Mai vorbim la anul pe timpul asta!

| georgiana a răspuns:

Pai si atunci? daca tu vrei si parintii sunt de accord, foarte bine. dar sa nu-l alegi doar pentru ca te streseaza ei.

| adinaciosescu a răspuns:

Daca iti place disciplina nu sta pe ganduri.Ai masa, casa si uniforme gratis+un post asigurat.Si se iasa la pensie mult mai devreme si cu mult mai multi bani, in fc. de grad.Mult noroc.

| Munchkin a răspuns:

Un sfat prietenesc: NU îi lăsa pe ai tăi să îţi controleze viitorul. Mai ai 2 ani, linişteşte-te. În timpul acesta te poţi reorienta. Poate vei descoperi că îţi place altceva, nu te grăbi ca mai târziu să regreţi. În clasa a VIII-a să te gândeşti bine ce ţi-ar plăcea să urmezi şi nu te lăsa influenţat, fă ceea ce îţi doreşti tu!

| broscutsaaa a răspuns:

Cum vrei tu e cel mai bine happy

| adsfsf a răspuns:

Faci cum vrei.

| flamespark a răspuns:

Trebuie sa faci ce iti place. Si nu trebuie sa te lasi influentat de nimeni. Ia atitudine daca nu iti convine. E viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic da.
Vor pentru binele tau. Daca intri. crede'ma! ai un serviciu asigurat pe o lunga perioada de timp si daca vei avea liceu specializat... vei urca in grad.
Am un var care nu vroia si acum le multumeste parintilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul ii ca daca urmezi liceul militar ai viitorul asigurat
si daca nici nu te deranjeaza...
numai gandeste-te bine vrei sa traiesti din impuscat irakieni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decizia finala oricum iti apartine.Gandeste-te ca daca vrei o cariera in domeniul acesta, nu e neaparat nevoie sa urmezi l. m.-ul, poti opta, dupa absolvirea liceului sa te inscrii la o academie sau scoala de maistrii militari/subofiteri. Daca totusi te hotarasti sa urmezi l. m.-ul sa tii cont ca va fi considerat doar un liceu oarecare si nu te va angaja nimeni in cadrul armatei fara alte studii.(cele mentionate mai devreme). Oricum atat pentru liceu cat si pentru academie trebuie sa sustii anumite probe si anume psihologic, sport si matematica, l.romana, si acum s-ar putea sa fie si l. engleza pentru liceu(pentru academie ai timp sa t interesezi si u, oricum pana ajungi la varsta corespunzatoare s-ar putea nici sa nu mai intre in calcul varianta asta)

| motzata a răspuns:

Parintzi se gandesc mereu la viitorul copilului lor, dar decizia e a ta. tu trebuie sa hotarasti sa faci ceea ce-ti place.

| mirela_6203 a răspuns:

Daca te atrage si crezi ca ai aptitudinile necesare pentru a urma un astfel de liceu...nimeni nu te opreste. Mi se pare ca admiterea se face pe baza de concurs, examen, probe eliminatorii. Daca crezi te descurci...incearca.