| afrodita3333 a întrebat:

Trec a XII a si ma gandeam ca ar fi cazul sa ma hotarasc ce sa fac mai departe.La ce facultate sa dau.Pe lista mea sunt LITERE-relatii publice si GEOGRAFIE-turism. Aveti alte ideii de facultati avand in vedere ca SUNT PRAF LA MATE si dau la facultate in CRAIOVA?

Răspuns Câştigător
| iamyours95 a răspuns:

Translator, relatii internationale. Eu m-am gandit la faptul ca multe companii straine au filiale si la noi in tara si cauta sa angajeze translatori pentru a putea fi tinuti la curent. am o verisoara care are jobul asta. De asemenea, poti fi receptioner la hotel, la noi sau in strainatate. si cu relatii publice ai sanse sa gasesti usor de lucru. mai ai timp sa te gandesti. pana acolo, ai bacul. mult succes.

8 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Eu am inceput in urma cu ceva timp facultatea de litere si in anul 2 am renuntat. Mi s-a parut mult prea greu si inutil si nu mi-a placut deloc. Nu a fost dupa asteptarile mele, din pacata. Apoi am ales facultatea de psihologie si a fost cea mai buna alegere.

Acum depinde de tine ceea ce vrei sa faci si mai departe. oricum, prioritatile se schimba pe parcurs.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Relatii publice sunt unele printre cele mai inutile facultati pe care le poti face, cu tot cu jurnalismul, geografie etc.Gandeste-te unde ai lucra, de ex cu geografia la noi, in afara de profesor pentru ca no sa-ti toti nervii cu 30 saci de hormoni pentru 10 milioane,ce-o sa faci? La fel si cu relatiile publice. Orice firma daca vrea persoana de contact o sa angajeze o persoana pentru un judet/zona/tara la noi,care sa se ocupe de managemeng,marketing,contabilitate, logstica etc care stie engleza, no sa angajeze o persoana doar pentru traduceri pentru ca ei nu vor sa arunce cu banii si pentru ca au nevoie de o persoana cu informatii din firma, care sa i le spuna in limba straina, no sa tina 2 persoane una carei sopteste si alta care traduce la telefon... E ridicol.In ziua de azi la noi trebuie SA STI SA FACI CEVA CU MANA TA,iar cele mai cautate sunt : Ingineria,Robotica,Informatica,Medicina,Stomatologia etc lucruri care le poti face cu mana ta, nu contabilitate, nu relatii publice, NICI VORBA DE LITERE.

Pentru mai multe detalii, uitate aici http://www.realitatea.net/......98983.html

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu zice nimeni ca nu e bine sa stii limbi straine,eu personal stiu engleza la nivel aproape nativ,spaniola inteleg multe si vreau sa o aprofundez, si sa invat germana (am facut in generala, am uitat, dar totusi am fost initiat in ea, deci o sa fie ceva mai usor) la fel vreau sa invat si rusa.Deci stiu perfect Engleza, Inteleg Spaniola, Vreau sa invat Germana si Rusa dar nu inseamna ca o sa ma bazez pe asta, si nici tu nu ar trebui sa o faci.Invata sa faci ceva,cel mai bine fizic, si daca stii si multe limbi, o sa fie bataie pe tine, si nu numa intre baieti ci si intre firme cu beneficii, salarii dar si responsabilitati mai mari.

| gir861 a răspuns:

Cred că cel mai simplu pentru tine este să faci un test psihologic de aptitudini.

| Grigore666 a răspuns:

Fa ce iti vrea inima tu stii cel mai bine ce profesie iti doresti noi incercam doar sa banuim.

| iamyours95 a răspuns:

Sfatul meu e sa faci litere. Eu m-am inscris anul asta la litere-limbi straine. ai mai multe oportunitati decat cu turismul, parerea mea. la noi in tara turismul e varza.pup

| afrodita3333 explică (pentru iamyours95):

Stiu ca turismul e varza...laughing Poti sa-mi dai niste ex de oportunitati pe care le-asi avea la liter-limbi straine? Nu vreau sa ajung profesoara.

| iamyours95 a răspuns (pentru afrodita3333):

Translator, relatii internationale. Eu m-am gandit la faptul ca multe companii straine au filiale si la noi in tara si cauta sa angajeze translatori pentru a putea fi tinuti la curent. am o verisoara care are jobul asta. De asemenea, poti fi receptioner la hotel, la noi sau in strainatate. si cu relatii publice ai sanse sa gasesti usor de lucru. mai ai timp sa te gandesti. pana acolo, ai bacul. mult succes.

| pacemaker a răspuns:

Agronomie draga, o sa ai licenta de muls vaca.