| djcioko a întrebat:

TU, lucrezi, ai jobul, servicul, semnezi condica? in domeniul pe care il doresti SAU ai un job, cauti un job doar sa iasa bani?
FACI CE ITI PLACE?,
VREAU SA STIU CATI DINTRE VOI FAC. LUCREAZA, MUNCESC, AU JOBUL PE CARE SI L-AU DORIT, SI CATI DINTRE VOI FAC ALTCEVA
SI DIN CE MOTIV NU AU JOBUL, SERVICIUL, MUNCA, PORFESIA LA CARE VISEAZ.
E IMPORTANT IN VIATA SA FACI CE ITI PLACE?
PENTRU MINE STIU RASPUNSUL... VREAU SA STIU CE FACE TI VOI
MERCI

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am loc de munca, am o meserie care imi place si ma stimuleaza, sunt foarte implinita in cariera.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Eu imi permit sa nuantez un pic, si datorita experientei acumulate, iti spun ca in viata chiar este indicat sa faci Si ce iti place. Retine particula "si" este foarte importanta, pentru ca in viata nu faceam doar ce ne place. Exista situatii in care, actiunile noastre nu sunt in concordanta cu modul in care suntem obligati sa procedam pentru rezolvarea lor.
Iti dau un exemplu foarte simplu: o carte cu un subiect nu prea atragator pentru un student, nu este citita de placere ci pentru ca este utila...
In adolescenta eram convinsa ca trebuie sa fac doar ceea ce imi place...acum, optica mea este alta. Probabil, raspunsul difera... teenager-ii gandesc altfel decat adultii si fiecare are dreptate in felul sau

Janina
| Janina a răspuns:

Desi studiile nu au nicio legatura cu profesia mea ...imi place ceea ce fac

| alexam a răspuns:

Bucuresti - Am lucrat in domeniu, fain, frumos, salariu bunicel, apoi implicare, urmeaza par alb la 23 de ani, mult stress, visam noaptea numai de la serviciu, aveam carcei la picioare de ma trezeam plangand, ca stateam la birou si 12 ore uneori... Acum: Un oras mic si frumos de provoncie - Nu sunt in domeniu, am un salariu normal, o munca placuta, cu oamenii - vanzare directa, colegi si sefi de treaba, nu stau suplimentar, lucrez si la birou si in picioare, nu mi-au mai aparut fire albe ( acum am 26 de ani! ) happy

| sese a răspuns:

Fac ce am dorit (inclusiv studiile superioare) acu' sunt multumit si cu banii asa ca...............imi permit sa fac si altele cum ar fi acum

| remus a răspuns:

Da, sint pensionar L-V, nu am facut ceea ce mi-ar fi placut, am facut toata viata ce a trebuit si nu imi pare rau.

Răspuns utilizator avertizat
| sigmanet a răspuns:

Cand imbini placutul cu utilul ai sanse mult mai mari sa reusesti in tot ce-ti propui. Daca practici un job doar pentru bani, niciodata nu vei avea randamentul maxim la acel job.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. voiam sa fiu padurar.si sunt otelar-turnator.si-mi place, in ciuda conditiilor foarte grele.financiar e loc de mai bine. dar profesional ma consider implinit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, sunt salariată.
Pentru mine este un hobby nu un serviciu.
Deci merg cu mare drag, îmi place ce fac și mă simt împlinită profesional.
Asta îți doresc și ție.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, lucrez. Si chiar fac ce imi place. Nu sunt arheolog, cum imi doream de mica, dar am descoperit o slujba care ma face fericita.happy

| bibitza a răspuns:

Daaa eu ''semnez'' condica la liceeu big grin mai am un pic si o sa imi schimb ''job-ul'' voi semna la facultate apoi big grin.
sincer imi place sa ma duc la liceeu... uneori uneori nu prea big grin...

in viata trebuie sa faci numai si numai ceea ce iti place... daca ai posibilitatea bineinteles pentru ca unii pur su simplu nu au ce face si sunt obligatii sa faca ceva ce nu ii place sad

| amalia54 a răspuns:

DA! POT SPUNE CA EU FAC CE-MI PLACE INTR-UN DOMENIU CARE-MI PLACE SI ASTA ESTE UN LUCRU FOARTE IMPORTANT