| Sportacus123 a întrebat:

Un loc de muncă îți e asigurat până la adânci bătrâneți sau te poate da afară oricând?

Răspuns Câştigător
| MrTech1HD a răspuns:

Salut! Nici un loc de munca nu e asigurat pentru adânci bătrâneți, se pot face restructurări, se poate închide firma dacă este privată, mai tine și de tine, poți sa faci greșeli care sunt grave și sa te dea ei afara.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de locul de munca, daca este la stat sau la privat
Depinde de multi factori
La privat este mult mai usor sa fii "dat afara"... si din motive ce nu tin de persoana ta, de lipsa de competenta neaparat!
La stat o demonstreaza anumite sectoare in care incompetenti ies la pensie desi nu au avut nicio performanta, nu au realizat sau facut nimic notabil ba din contra au facut numai greseli in domeniile in care au activat!
De exemplu:
Unii judecatori/magistrati, care au fost incompetenti si cu toate acestea au iesit de tineri la pensie, ba unii s-au si intors inapoi in sistemul de la stat ca si angajati, pentru ca sunt niste beti pensionari la doar 47 de ani happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ce zici?

| johnnny123 a răspuns:

Ai aterizat recent pe planetă?

| mODIN a răspuns:

Ambele sunt posibile.
Vasta majoritatea a locurilor de munca sunt ori prin contract pe perioada nedeterminata, ori colaborare. Astea pot fi incheiate oricand.

Pe de alta parte, posturi precum medic de familie sau profesor universitar tind sa fie pe viata.

| norisorulpufos a răspuns:

Dacă adânci bătrâneți înseamnă 25-30 de ani.
Atunci da.

| Alexandru1111199 a răspuns:

rolling on the floor nu inteleg mentalitatea asta de ce dracu ai vrea sa faci acelasi lucru pana iesi la pensie? Nu te-ai plictisi sa faci acelasi **** in fiecare zi? Aici ma refer la joburile astea de 2 lei pe care le fac romanasii de rand, ca daca e vorba ca faci o chestie care te pasioneaza pe tine si o iubesti aici e de inteles.NIMIC IN VIATA NU E ASIGURAT decat moartea.