| AntoniaOrman a întrebat:

Un minor,daca are buletin, isi poate face cont bancar?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Numai insotit de un major.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| untu a răspuns:

Nu se poate! Numai la majorat (18 ani) poate sa faca cont bancar in caz ca munceste la un loc de munca sau patron( afacerist)!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Nu isi poate face cont bancar deoarece conform legii nu poate fi tras la raspundere pentru toate infractiunile economice pe care le-ar putea savarsi.

Varsta minima la care poti sa ai un cont bancar in caz normal este cea de 18 ani, cand esti in deplinatatea drepturilor tale. Pana la 14 ani raspund parintii pentru tine, intre 14 si 18 ani raspunderea se imparte intre parinti si tine, dupa 18 ani devine doar a ta.

Asa ca nu. Poti insa accesa un cont bancar facut in numele turorilor legali. Dar responsabilitatea eventualelor fraude le va reveni lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, cu semnatura si acordul parintilor bineinteles

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru untu):

Eiii da? Si daca nu ai loc de munca nu iti poti face card la 18 ani?

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Nu e loc de munca, dar cu ce banii vreti sa depuna la un card la 18 ani? Poate vrea sa scoata un card de credit pentru un imprumut?